Deník Süddeutsche Zeitung a další německá média informovaly o tom, že vedoucí pracovnice pobočky Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) v Brémách neoprávněně vydávala kladná rozhodnutí o udělení azylu, a to ve více než 1200 případech.

Na pobočce úřadu v Brémách operovala obviněná žena spolu se třemi právníky – schvalovali společně žádosti o azyl jako na běžícím pásu, aniž by dotyčné osoby měly nárok na azyl.

Zadarmo to nedělali. Policie již prokázala, že bývalá vedoucí úřadu získávala „naturálie“ typu voucherů do restaurací, po dalších benefitech, které ona a její kumpáni dostávali, policie pátrá. Vyšetřován je i tlumočník.

Vyšetřovatelé rovněž médiím sdělili, že byly prohledány objekty v Brémách a Dolním Sasku. Důvodem rozsáhlé akce bylo podezření z úplatkářství a zločinné spolčení v případě rozhodování o udělení azylu.

I kdyby byly podobných případů tisíce, je třeba říct, že je to jen kapka v moři. Jen v roce 2015, na dosavadním vrcholu masové migrace, do Německa dorazilo na milion migrantů, a to jsou jen ti, o kterých se ví, další statisíce přišly nelegálně, ať už zcela bez dokladů, nebo s falešnými pasy.

Cynik by řekl, že i když někteří němečtí úředníci vydávají azyly za úplatky, vzhledem k faktu, že do Německa měsíčně – a to je jen oficiální číslo – stále míří měsíčně v průměru 15 000 migrantů, je to už stejně skoro jedno. Tisíc sem, tisíc tam… Možná to pochopila i zkorumpovaná úřednice.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra