Co vás napadne, když se řekne „umělá inteligence“? Možná je to nějaký speciální robot, který lidem ulehčí práci. Výrobce robotů Boston Dynamics nyní zveřejnil oficiální video robota Handle, který má pozoruhodnou schopnost zorientovat se ve svém okolí. Některé z nejoblíbenějších sci-fi filmů jako 2001: Vesmírná odysea, Terminátor, Matrix, Transcendence, Ex Machina a mnoho jiných se zabývají představou, že umělá inteligence se vyvine do bodu, kdy lidstvo už nebude schopné kontrolovat své vlastní výtvory. To by mohlo vést k zániku celé naší civilizace tak, jak ji známe. [sociallocker id=“94522″]

Stále rychlejší robotizace podle výpočtů ekonomů z banky ING-Diba v Německu ohrožuje ve střednědobém a dlouhodobém horizontu více než polovinu všech pracovních míst. Podle studie v příštích letech stroje a software nahradí 18 milionů lidí, včetně novinářů. Přitom již dnes jsou v EU bez práce miliony lidí.

Inženýři z Boston Dynamics novým videoklipem vzbudili další spekulace. Robot Handle je na dvou kolech a pohybuje se jako rychlý číšník na bruslích. Bez problému skáče, sjede zasněžený svah nebo může transportovat náklad, který váží 45 kg. Handle je asi 2 metry vysoký a může běhat rychlostí 15 kilometrů za hodinu a provádět akrobatické pohyby. Nabitá baterie mu umožňuje pohyb v okruhu 24 kilometrů. Zvládne dokonce skákat do výšky 1,20 m, což může připomínat jezdce na skateboardu. Při jízdě používá mnoho způsobů, jak ovlivnit rychlost, rovnováhu a pružnost.

Před více než měsícem unikl filmový materiál na YouTube, kde Mark Raiber, zakladatel Boston Dynamic, poprvé představuje robota Handle. Stalo se tak během konference Abundance360, která se 31. 1. 2017 konala v Los Angeles.

Již před rokem vzbudil rozruch humanoidní robot od Boston Dynamics s názvem Atlas, který se volně prochází po lese a nezastaví ho jen tak nějaká přepkážka; dokonce je schopen se poté, co ho zaměstnanec firmy srazí k zemi, úplně v klidu zvednout a pokračovat v činnosti. Co bude za další rok?

Mateřská společnost Googlu Alphabet Inc. koupila společnost Boston Dynamics v roce 2013 a z ministerstva obrany obdržela peníze na ještě propracovanější verzi Atlasu. Nebuďte překvapení, až v tovární hale bude takový robot jezdit. Boston Dynamics ho vyvinul pod velkým tlakem, aby tato technologie byla zisková. Roboti mohou být velmi atraktivní možností pro všechny, kteří se orientují na zisk. [/sociallocker]

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: https://netzfrauen.org/2016/11/12/kuenstlichen-menschen-fuer-militaerische-zwecke/https://www.inverse.com/article/28411-boston-dynamics-introducing-handle,