Robert De Niro: „Můj syn je autista kvůli očkování.“ Přesto herec stáhl ze svého festivalu film o vakcínách. Byl vydírán?

Kontroverzní snímek spojující dětské očkování s autismem byl na poslední chvíli stažen z programu filmového festivalu Tribeca. Jako by nestačila samotná ostrá diskuse ohledně tématu, jemuž se Vaxxed věnuje, ani jeho vlastní premiéra v New Yorku se neobejde bez podezřelých okolností. Indicie naznačují, že to byl „vnější vliv“, co nakonec dostalo Vaxxed z programu.

Jeden ze zakladatelů a pořadatelů festivalu, známý herec Robert De Niro, přidal situaci na šťávě, když oslovil kongresmana jménem Bill Posey. Ale hezky popořádku – De Niro se rozhodl film zařadit do svého festivalu už proto, že jeho vlastní syn trpí autismem a Vaxxed údajně odhaluje zločiny a podvody v americké vládní agentuře Centrum pro kontrolu nemocí (CDC).

Ačkoliv, jak sám přiznal, býval zastáncem vakcíny, domnívá se, že citlivější děti může neopatrné očkování trvale poškodit, což se mělo stát i v případě jeho syna. „Bude tu spousta lidí, kteří přijdou a řeknou, že se jim během noci po očkování dítě změnilo. Já jsem to viděl, měl jsem něco udělat a neudělal. Je za tím opravdu něco víc, věřte mi,“ řekl De Niro. „Pojďme společně zjistit, kde je pravda. Pojďme se na to prostě podívat,“ sdělil pro televizní pořad Today. „Je třeba si uvědomit, že jsou vakcíny pro některé citlivější jedince prostě nebezpečné,“ pokračoval herec, který i myslí, že se o nebezpečnosti očkování záměrně nemluví. „Nikdo o tomto nechce mluvit. Anebo řeknou, že to řešili, a že je to uzavřené téma, ale evidentně není.“

Líbí se vám web Šifry? Seznamte se i s jedinečným měsíčníkem Šifra a přečtěte si celé číslo na ukázku zdarma.

Otázky okolo vyřazení filmu vzešly společně s tvrzením, že došlo k vydírání samotného pořadatele festivalu. Producenti filmu Cinema Libre ústy předsedy Philippa Diaze prohlásili, že se film rozhodli promítat kvůli potenciálním podvodům v CDC, nikoliv pro „anti-očkovací“ postoj: „Rozhodli jsme se distribuovat tento film, abychom napravili veliký problém, což je potlačování lékařských dat vládní agenturou. To může velmi pravděpodobně přispívat k významné zdravotní krizi.“ Kritici i přes toto tvrzení a samotný obsah filmu jednoduše snímek odmítají s argumentem, že se tím tvůrci pokoušejí zakázat očkování. Dokonce i lidé přímo z vedení festivalu Tribeca odsoudili film s tímto argumentem.

De Niro se krátce po rozhodnutí přidat film na program festivalu rozhodl, že jej tam nejenom ponechá, ale uvede ho v celé parádě a živě. Byl v kontaktu s kongresmanem Billem Poseym, jehož tým měl k dispozici dokumentaci od whistleblowera z CDC doktora Williama Thompsona – právě na jeho informacích je Vaxxed založený. Ovšem následně De Nira kdosi přesvědčil, podle mnohých pod nátlakem vydírání, aby film nečekaně stáhl, což herec také bez zřejmých důvodů udělal, navzdory původní silné motivaci Vaxxed promítat.

Zajímavé je, že v podstatě vzápětí De Niro požádal veřejnost, aby si dokument Vaxxed pustila a závažnému tématu věnovala dostatečnou pozornost. Jak už to ale bývá velmi často, většina lidí se soustředí na něco docela jiného, než by měla. Namísto toho, aby se mluvilo o podvodech, mlžení a skrývání vědeckých poznatků, které Thompson vynesl, a zároveň o „záhadném“ vytržení filmu z programu, lidé se opět jen pustili do bezcílné války vakcíny a antivakcíny. Znáte to: když se dva perou…

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj