Pro mnohé může být překvapující, obzvláště vzhledem k faktu, že Simpsonovi existují již téměř 30 let, že vznikl dokument o tom, jak moc rasistická a nevhodná je postava indického američana Apua. Po následující kontroverzi dorazila odpověď přímo od tvůrců seriálu a ti projevili jasné stanovisko. Je to nesmysl!

Jeden z tvůrců světoznámého animovaného seriálu Matt Groening věděl, že se dočká všelijaké kontroverze, když se rozhodl přidat postavičku jménem Apu Nahasapeemapetilon s vtipným indickým akcentem. Tehdy ovšem kontroverze vypadaly jinak a nabíraly o mnoho menších rozměrů. Sám Groening se nedávno rozpovídal o kulturních změnách ve společnosti, jež rozhodně nepovažuje za kladné.

Politická korektnost není novinkou, nicméně v posledních 10 letech nabrala nevídaných rozměrů a stává se morem dnešní doby. Zatímco před 30 lety se řešilo násilí či sex, dnes se nesmí říct skoro nic kromě věcí, které jsou nicneříkající. Dnes je nebezpečné nejen jakkoli vtipkovat, ale i vyslovit jakýkoli názor, který není prosazován liberální lobby.

Matt Groening považuje nevídané pobouření ohledně humorného Indoameričana za fake news a prohlásil, že lidé, kteří prohlašují, že je to pobuřuje, to pouze předstírají. V interview s USA Today čelil otázce, zda přispěje nějakým komentářem ohledně Apua jakožto stereotypu indické komunity. Groening odpověděl takto: „Opravdu nemám. Jsem pyšný na to, co jsme se seriálem udělali. A myslím si, že v našem kulturním prostředí nastal čas, kdy lidé milují předstírat, že jsou pobouření.“

Jeden z lidí, na které v odpovědi zřejmě narážel, byl komik indického úůvodu Hari Kondabolu. Ten si často veřejně utahuje ze svého pokrevního dědictví, nicméně postava Apua jej údajně značně znepokojila. Natočil o tom totiž celý dokument s názvem Problém s Apuem. V něm vysvětluje, jak moc je postava Apua rasistická a urážlivá vůči indické komunitě. Je poněkud absurdní, že jde o dílo komika, který mnoho vtipů cílí právě na svůj indický původ.

Jedna z věcí, jež je na Apuovi podle všeho hluboce urážlivá, je to, že ji dabuje běloch, který akcent vtipně imituje. V jiném rozhovoru, jejž lze najít na serveru YouTube, ale pro změnu prohlásí, že mu na animované postavě nijak nezáleží. Tím poněkud nahrává Groeningově teorii. Ukazuje se tím nebezpečná cesta, kterou se nyní svět vydává. I když se jedná o sporné téma, fakt, že Apu začne zničehonic vadit až téměř po 30 letech, je jeden z důkazů, že se společenské prostředí mění.

Uražený člověk má nyní moc omezovat jiné lidi ve veřejném projevu. Zda se jedná o dobrý či špatný směr, je zřejmě na svědomí a moudrosti každého, ale je jisté, že se tato změna odráží především v kultuře. Nejenom na tom, co lidé tvoří, ale i v tom, jak na různá díla společnost reaguje. Zdá s, že Simpsonovým témata pro inspiraci jen tak nedojdou.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.usatoday.com/story/life/tv/2018/04/27/thesimpsons-matt-groening-new-record-fox-animated-series/524581002/ http://www.trueactivist.com/simpsons-creator-refuses-to-apologize-for-apu-and-exposes-danger-of-pretending-to-be-offended/