Nové centrum denní péče pro děti (mateřská školka) v Neddernfeldu je v oblasti Weyhe v severním Německu první, která bude využívat pro malé chlapce a dívky systém čipových karet. Důvod? Děti budou mít možnost na vlastní zodpovědnost volně chodit po budově. Vychovatelé a vychovatelky tak budou kdykoliv vědět, kde se dítě nachází a kdy se „svobodně“ rozhodlo přejít z jedné místnosti do druhé.

„Je to součást našeho nového pedagogického konceptu,“ tvrdí ředitelka zařízení Janin Hoopmannová. Děti tak mají možnost volně se pohybovat po budově. Je jistě žádoucí, aby si starší děti hrály s mladšími a navzájem se poznaly, propojily a používaly společné prostory. Aby dospělí měli přehled, dostanou děti malou elektronickou kartičku.

Co odlišuje tuto „progresivní“ mateřskou školu od ostatních? Každé ráno se například všichni sejdou a společně zpívají. Vlastní výběr jídla je stejně důležitý. K dispozici je také „klouzavá snídaně“ a dva časy na oběd, jak to někteří možná znají z výletních lodí. „Každý se může sám rozhodnout, zda chce jíst spontánně s kamarádem z jiné skupiny, nebo spíše pokračovat v hraní a jíst později.“

Na začátku roku zaměstnanci a rodiče děti přivítali sušenkami a balónky ve světlých a příjemných prostorách. Mohli se podívat úplně všude. Vytížení zařízení se naráz zvýšilo. Ke skupině dětí, ve které je 19 dívek a chlapců, přibyly další dvě skupiny dětí, kterým je 4 roky a víc.

Obec plánuje, že do mateřské školky přijme dalších dvanáct dětí a pět dětí od jednoho do tří let. Celkem do školky bude chodit 42 dětí a 15 do jeslí.

Vedení paradoxně zvýšilo počet pedagogických pracovníků ze šesti na patnáct. S tímto počtem zaměstnanců nebude problémem hledat řešení pro problematičtější děti. „Dobrá pedagogika znamená individuální pravidla,“ tvrdí Janin Hoopmannová. Věří totiž tomu, že má správné strategie k tomu, jak najít „kreativní“ řešení.
V nadcházejících měsících se centrum bude i nadále rozrůstat. Starosta Andreas Bovenschulte totiž plánuje vytvořit místo pro další tři dětské skupiny.

Děti s čipovými kartičkami si tak budou moci zvykat od raného věku na sledování a připravovat se na svoji budoucnost ve svobodě a demokracii, kde se pořád někdo dívá…

Ovšem o tom, co se stane, až si dítě čipovou kartu sundá nebo zahodí (nebo se k němu připevní tak, aby to nešlo?), německá média ani vedení školky nemluví…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://www.kreiszeitung.de/lokales/diepholz/weyhe-ort54198/maedchen-jungen-duerfen-sich-neuen-kita-neddernfeld-frei-bewegen-9518531.html