Ne, nejde o muzeum české privatizace. Jde skutečně o muzeum, které ukazuje život pod vodou. Stojí na pobřeží Kanárských ostrovů a jedná se na této části planety o unikát. Projekt s primárním cílem vzdělávat lidi a podporovat zachování oceánského a vodního života, Museo Atlántico, kromě toho i obsahuje sochy, které má na svědomí umělec jménem Jason DeCaires Taylor.

Muzeum už je otevřené více než rok, ale dokončené bylo teprve nedávno. Ve výsledku jej zdobí 300 soch v 10 částech, pomocí nichž umělec prý odráží své vnímání některých momentálních globálních krizí. Taylor už předtím vytvořil podvodní umělecká díla na pobřeží Grenady v Karibiku, tam jsou ale díky tropickému klimatu vody o hodně teplejší a ekosystém rychleji funguje, takže jeho dílo příroda „obsadila“ takřka okamžitě. Evropské vody jsou ale o poznání studenější.

„Předtím jsem strávil hodně času v tropických oblastech, proto jsem chtěl trochu výzvu a zkusit to i Atlantském oceánu, kde můžeme očekávat ekosystém pracovat o hodně pomaleji, protože voda je studenější,“ řekl Taylor IFL Science.

Foto Jason deCaires Taylor / CACT Lanzarote

Nicméně navzdory těmto opatrným očekáváním se evropské vody vyznamenaly a začaly bujet životem o hodně rychleji, než si Taylor představoval. „Už jsme viděli velké školky sardinek, barakudy, a dokonce i polorejnoky, kteří jsou velice vzácní,“ poznamenal.

Co se týče soch, které podvodní muzeum zdobí, jedná o pH neutrální cement, a jak Taylor dodal, snaží se používat lokální materiály, neboť věří, že se jedná o více udržitelné řešení a je více „ekopřátelské“. Pro svůj evropský projekt tedy použil čedič, který se na Kanárských ostrovech hojně nachází.

Celé muzeum se rozkládá na 2 500 metrech čtverečních země a je zhruba 12 metrů hluboké. Muzeum je určené jak pro zkušené potápěče – potápěčská škola Lanzarote tam bere lidi několikrát týdně – tak i pro lidi bez potápěčské licence pomocí muzejního programu, v němž hosty nejprve naučí se potápět v bazénu.

Foto Jason deCaires Taylor / CACT Lanzarote

Sochy se nacházejí na jeho dně a díky nim lze kromě uměleckého vyjadřování pozorovat, jak okolo nich kvete nový ekosystém. Autor projektu se ovšem nechal slyšet, že navzdory nečekaně rychlému obklopení těchto muzeích podmořským životem se jedná jen o malé, lokální projekty, jejichž hlavním účelem je vzdělávat a umožnit lidem vidět to na vlastní oči. Pokud chceme zachraňovat oceány, potřebujeme toho udělat o hodně více.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.trueactivist.com/europes-first-underwater-museum-boosts-marine-biodiversity-with-sculptures/