Ministerstvo zdravotnictví v Kalifornii vydalo doporučení, aby se lidé vyhýbali radiaci z mobilních telefonů. Ta podle dřívějších výzkumů může způsobovat několik vážných onemocnění. Informoval o tom britský deník Daily Mail.

Mobilní telefony přenášejí informace přes nízkofrekvenční rádiové vlny, což může člověka vystavit škodlivé radiaci, a to především v případě, že dochází například ke stahování velkých souborů, a tudíž přenosu většího objemu dat.

Rádiové vlny mohou podle řady studií způsobit rakovinu a mít neblahý vliv na mentální zdraví člověka. Právě o tyto studie se ministerstvo zdravotnictví v Kalifornii opírá. Už dříve k podobným doporučením sáhla města v nejlidnatějším státě USA Berkeley a San Francisco.

Doporučení se týkají hlavně toho, aby lidé neměli mobil moc blízko těla. Mnoho lidí například s mobilem spí, aby o něco nepřišli, nebo jej používají jako budík. Rádiové vlny jsou podle některých výzkumů nebezpečnější pro děti, jelikož snadněji proniknou přes mozkovou kůru.

Škodlivé je také nošení mobilu v kapsách kalhot, a to zejména v létě, kdy je vrstva oblečení oddělující tělo a mobil tenká. Lepší je tedy své zařízení uložit do příruční tašky. Kalifornská doporučení dokonce navrhují, aby lidé telefonovali spíše skrze sluchátka nebo handsfree, a omezili tak přímý kontakt s mobilem.

Na potenciální škodlivost svých zařízení přitom upozorňují i kolikrát samotní výrobci, zejména Apple. „Nechávat si telefon přímo u svého těla nebylo nikdy dobrým nápadem. Mnoho lidi ani neví, že je v telefonech jasné upozornění, které říká, aby zařízení zůstávalo mimo blízkost těla,“ řekla doktorka a prezidentka neziskové organizace Environmental Health Trust Devra Davisová.

O rizicích mobilních telefonů a wi-fi přinesla Šifra velký článek zde.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra