Kampaň asociace nevládních organizací pro ochranu zvířat Eurogroup for Animals s názvem #StopTheTrucks (Zastavte kamiony) získala ohromnou podporu. Petici vyzývající k ukončení dálkové přepravy živých zvířat podepsalo více než 1 milion lidí z celé EU.

Kampaň byla zahájena na základě průzkumu veřejného mínění Eurobarometer, který prokázal, že ohromujících 94 % evropských občanů považuje ochranu hospodářských zvířat za důležitou. Nejméně 1 miliarda kusů drůbeže a 37 milionů kusů skotu, prasat, ovcí, koz a koňovitých jsou každoročně přepravovány v rámci EU a do třetích zemí.

Přestože už několik let existuje široká podpora veřejnosti a vědecké poznatky pro požadavek na změnu legislativy, která upravuje přepravu živých zvířat, EU stále opakuje, že není důvod k revizi právního předpisu, jelikož “stabilní právní situace dovoluje členským státům EU a zúčastněným stranám se zaměřit na vymáhání legislativy uvnitř stabilního právního rámce”.

Kampaň #StopTheTrucks, která vyzývá politiky EU s rozhodovací pravomocí, aby snížili a posléze ukončili dálkovou přepravu zvířat, však opět odhaluje množství nedostatků stávajících přepravních pravidel, což má za následek, že mnoho zvířat není během přepravy nijak chráněno před utrpením či smrtí. Tato kampaň podává EU jednoznačnou zprávu, že ukončení dálkové přepravy zvířat je jediným způsobem, jak zlepšit životní pohodu zvířat.

Reineke Hameleers, ředitelka Eurogroup for Animals, říká: “Kampaň #StopTheTrucks odhalila nehumánní podmínky přepravy živých zvířat. EU nemůže ignorovat 1 milion podpisů evropských občanů, kteří chtějí, aby skončila bolest a utrpení zvířat při přepravě. Nařízení EU o přepravě v současnosti nezaručuje ochranu zvířat. Nyní je načase, aby Evropská komise přikročila k činu a nehumánní obchod se živými zvířaty zastavila.”

Tohle si žádný živý tvor nezaslouží…

Europoslanci, členské státy a úředníci Evropské komise reagovali na šokující videozáznamy přepravy zvířat z EU do Turecka, na Střední východ a do severní Afriky a jejich následné porážky, zveřejněné letos v únoru a prokazující porušování legislativy EU a mezinárodních smluv na ochranu zvířat.  Průzkum potvrdil neschopnost úředníků EU monitorovat export zvířat z EU.

Europoslanci vyzvali Evropský parlament, aby zřídil oficiální vyšetřovací výbor pro toto nelegální, zbytečné a nemorální zacházení se zvířaty. Z vyšetřování by měla vzejít jasná doporučení, jak takové zacházení zastavit.

Romana Šonková, zástupkyně Compassion in World Farming v ČR, podává aktuální informaci: „Česká republika je jedním z největších vývozců zvířat do Turecka. Právě v těchto dnech uvázlo na tureckých hranicích nejméně 22 kamionů s býčky z ČR. Zvířata trpěla horkem a žízní stísněná na vozidlech nejméně dva dny. Některá byla na cestě víc jak týden. Kamiony stály na nezastíněném parkovišti a jediným zdrojem vody pro všechna zvířata byla jedna požární hadice. Ke stejným situacím dochází opakovaně každý rok. Takhle to dál nejde! Zbytečné utrpení zvířat při přepravě musí skončit a dál se může obchodovat s masem.“

Dita L. Michaličková, statutární zástupkyně Společnosti pro zvířata – zo Čsop dodává:„Zvířata slouží jako živé masové konzervy. Již dálkové transporty v rámci EU jsou pro ně zničující, natož vývozy za hranice EU, kde jsou zvířata většinou zabíjena bez omráčení podřezáním celého krku po předchozím brutálním zacházení. Odpovědnou Evropskou komisi a odpovědné ministry důkazy o hrůzách, která zvířata zažívají, nezajímají. Svým jednáním trvale podporují další nedodržování vlastních předpisů EU, morálních zásad naší společnosti a veliké týrání zvířat.“

Petice s milionem podpisů bude brzy předána Evropské komisi jako další výzva ke krokům, které povedou k ukončení dálkové přepravy zvířat. Co na to Brusel?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-