Gerald Celente z Trends Research Institute nedávno oficiálně vyhlásil předpověď, že do konce tohoto kalendářního roku dojde ke krachu akciových trhů. Celente je jedním z nejslavnějších a nejrespektovanějších „prognostiků“ na celém světě. Vystupoval v CNN, Oprah Winfrey Show nebo Today Show a oblíbený je především svým vtipným a přímým způsobem vyjadřování, jež většinou ostře kontrastuje s obsahem jeho sdělení.

 

Mezi jeho nejlepší „trefy“ patří krach akcií v roce 1987, prasknutí bubliny dotcom nebo finanční panika roku 2008. Mnoho jeho předpovědí vyšlo, mnoho naopak nevyšlo. Nemá cenu si nic nalhávat, úspěšný je zhruba jako předpověď počasí.

 

„Teď předpovídám, že do konce letošního roku zažijeme krach globálního trhu akcií,“ zní Celenteho nejnovější predikce, „a dojde k panice v ulicích od Wall Streetu po Šanghaj a od Británie po Brazílii.“ Shodou okolností totéž říkal už v roce 2012, když jsem o něm psal článek, který si můžete přečíst zde.

 

Tenkrát jsem Celentemu věřil, inspirovaly mě i jeho další myšlenky a trefná přirovnání a konstatování – například že demokracie je jen iluze, pád dolaru je nevyhnutelný a že „fúze státní a korporátní moci po celém světě naplňuje definici fašismu“.

 

Na otázku moderátorky televize Russia Today, co říká tomu, že se mu přezdívá gloom and doomer (z anglických slov temnota a zkáza), který zbytečně straší veřejnost, odpověděl: „Když vám řekne doktor, že máte rakovinu, řeknete, že je gloom and doomer? Jen říkám lidem, že nejprve musíme nemoc pojmenovat. Nemůžete tisknout nové peníze ze vzduchu, které nejsou ničím kryté, a přitom prakticky nic neprodukovat bez toho, abyste zničili dolar.“

 

Tato jeho slova bych podepsal tehdy i dnes. Přesto ale jeho predikce beru s mnohem větší rezervou než dřív. Vlastně jim už vůbec, na rozdíl od jeho pojmenování příčin problémů, nevěřím. Kdyby totiž mělo dojít k tomu, před čím Celente varuje již několik let v kuse, vypukla by do pěti minut taková válka všech proti všem, že by ji sotva kdo na této planetě přežil.

 

Stát se to může, ale mnohem pravděpodobnější podle mého názoru je, že pád dolaru a jiné nevyhnutelné změny proběhnou a doběhnou potají na pozadí a nepozorovaně právě tak, aby nevypukla panika. Dnes už stejně většina transakcí probíhá v jüanech či eurech a na dolary se pouze přepočítává. A burzy? To je pouze divadlo uměle řízené pro naivy.

 

Šifra proto doufá, že její prognóza bude úspěšnější. Zněla by asi takto: „K pádu globálního finančního sytému nedojde, protože jeho změna se děje průběžně již několik let a jeho řízení se přesouvá ze Západu na Východ. V zájmu Číňanů a Rusů rozhodně není válka, a tak se pomocí všech možných nástrojů snaží, aby transformace proběhla pokud možno v klidu, i když je jasné, že především Američanům se tato představa nelíbí a svému pádu se snaží zabránit. Vzhledem k dosavadnímu vývoji ale věříme, že různé nepokoje a neklid po světě, který s touto změnou finančního systému souvisí, nepřerostou v globální konflikt.“

 

Jestli je blíž pravdě Celente, nebo šéfredaktor Šifry, se teprve ukáže. Já bych si ale vsadil v každém případě na Šifru :-)

 

Milan Vidlák