Společnost Monsanto, která nechvalně proslula slušnou řádkou kontroverzních afér a rozhodnutí, nyní přichází s dalším originálním nápadem. Týká se jejich geneticky modifikované kukuřice, která úspěšně zaplavuje svět. Firma, kterou nedávno koupila nadnárodní společnost Bayer, doufá, že nejenom podpoří úrodu, ale zároveň sníží užívání hnojiv a zmenší emise oxidu uhličitého.
Agrochemický gigant ve spolupráci s dánskou společností Novozymes A/S vyvinul údajně „přátelský“ typ geneticky modifikované houby, která má rostlinám pomoct v růstu. „Tato úprava kukuřičných semen může být největším biologickým produktem v agrochemickém průmyslu,“ řekl Colin Bletsky, víceprezident Novozymes z oddělení Bio agrikultury. „Zužitkováním potenciálu přírodních mikrobů budou moci farmáři vypěstovat větší objem plodin.“
Oficiální fešný název této novinky je Acceleron B-300 SAT a dle testů má vykazovat větší úrodnost, alespoň to obě společnosti uvedly v oficiálním prohlášení. Produkt zůstává na semenech přítomný déle a je kompatibilní s dalšími chemickými produkty, na rozdíl od předchozích typů. Monsanto svou novinku plánuje užít na více než 90 milionech akrů (36 milionů hektarů) do roku 2025.
Tento houbový „kabát“, do kterého se navlečou kukuřičná semena, pochází z houby zvané Penicillium bilaiae a jeho účelem je obrůstat kořeny rostliny a pomáhat jí získávat z půdy dusík a fosfor. Zůstává na semenech zhruba da roky, což je obrovský rozdíl oproti předchozí verzi, jež vydržela na semenech pouze 120 dní a farmáři byli nuceni je zasít co nejdříve. Stará verze také nebyla kompatibilní s ostatními chemikáliemi.
Jak už bývá u Monsanta zvykem, vše vypadá na začátku báječně a pokrokově, ale jak jsme se poučili například od farmářů v Indii, kteří přechodem k Monsantu přišli masově na mizinu, růžové plány této bez přehánění ďábelské společnosti, i když má v názvu svatého, nelze brát jinak než s velkou dávkou podezření a největší obezřetností, je-li vám tato planeta milá.
Rok co rok také různé studie poukazují na nežádoucí vedlejší efekty jejich vynálezů a zároveň varují, že dlouhodobé dopady ještě nemusíme znát. Jak to tedy bude s houbami? Zkušenost by nám mohla napovědět, že peníze budou vždy přednější než pokrok a zcela jistě se nějaké nežádoucí účinky, ať už ekonomické nebo zdravotní, dříve nebo později vynoří. Chcete se vsadit?