Skupiny domorodých obyvatel v Kanadě se ostře obořily proti žádosti ukládat jaderný odpad poblíž řeky Ottawy na východě státu Ontario. Žádost označily za „šílenství“ a žádají vládu, aby něco takového nedopustila.

Jedná se přitom o zřetelně ledabylý a nebezpečný přístup nikoliv státní, ale soukromé společnosti Canadian Nuclear Laboratories. Ta si přeje získat 10 let trvající licenci, aby mohla nadále provozovat nukleární laboratoř Chalk River a skladovat poblíž jaderný odpad.

Laboratoře u Chalk River nejsou v soukromých rukou dlouho. V roce 2014 je ovšem vláda předala CNL, přičemž stát stále technicky vlastní jaderné vybavení. Samotný výzkum není takový problém jako plán této společnosti vytvořit u Chalk River trvalý sklad vysoce toxického odpadu. Vytvářet něco takového s významnou řekou v podstatě za rohem je tak do nebe volající nesmysl, až se zdá, že to dělají naschvál.

Sklad by měl být plně v provozu v roce 2020, tedy pokud se výstavba uskuteční. Místní skupiny občanů proti snahám CNL razantně brojí a žádají stát, aby licenci neudělil. Nejenom že by výstavba a údržba stála miliardy dolarů, ale zanechala by za sebou spoušť, jež byla měla vliv na okolní ekosystém a řeku samotnou po následující staletí. Alespoň tak argumentují protestující.

„Snažit se tu postavit obrovskou hroudu radioaktivního odpadu… to je šílenství,“ prohlásil Patrick Madahbee, vrchní šéf rady domorodého národa Anishinabek, který zastupuje zhruba 40 komunit o 65 000 lidech napříč státem Ontario. Nejenom že vytvářet jadernou skládku poblíž řeky je nesmysl, zdá se dokonce, že by tím narušila i tradiční území, náležící zmíněnému kmenu.

Je až ironické, že nakolik se současná kanadská vláda snaží vytvořit co nejpřátelštější, nejvlídnější a nejlidštější image ve světě a vůči lidem z celého světa, šikanování na svém území žijících domorodých lidí se zdá být v pořádku. Zejména, pokud to světový reflektor příliš nesleduje…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/chalk-river-nuclear-waste-indigenous-1.4492937 http://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/chalk-river-radioactive-waste-disposal-1.4063425 http://www.cbc.ca/news/canada/ottawa/nuclear-chalk-river-license-renewal-1.4492167