Poslechněte si sumerskou Hymnu číslo 6 – nejstarší dochovanou píseň na světě. Je stará 3400 let

Jakou hudbu asi poslouchali lidé v dobách dávných civilizací? Objasnění přineslo několik hliněných destiček datovaných do 14. století př. n. l., které archeologové objevili v polovině 20. století. Že se jedná o notový zápis, zjistila později asyrioložka Anne Draffkorn Kilmerová, a vzbudila tím pozornost ostatních vědců. Do té doby si totiž všichni mysleli, že s takto propracovanou hudbou přišli až o mnoho let později staří Řekové.

Starověk nám za sebou hudebních památek moc nenechal. V učebnicích se píše, že nejstarší dochované záznamy z této oblasti umění pocházejí ze staré Indie, Číny a Řecka, hliněné destičky ze syrského Ugaritu se ale této teorii vymykají. Anne Draffkorn Kilmerové se z oněch destiček podařilo vyluštit melodii sumerské hymny, která je označována jako nejstarší zachovaný kompletní notový záznam vůbec. Na destičkách se nachází celkem 29 skladeb, k akademické interpretaci však splnila podmínky pouze jedna – Hymna číslo 6.

LÍBÍ SE VÁM WEB ŠIFRY? SEZNAMTE SE I S JEDINEČNÝM MĚSÍČNÍKEM ŠIFRA A PŘEČTĚTE SI CELÉ ČÍSLO NA UKÁZKU ZDARMA.

Poté, co se vědkyni podařilo sestavit notový záznam, následovaly snahy muzikantů vdechnout písni nový život a zahrát melodii na nějaký nástroj. Na internetu se dá najít hned několik verzí této 3400 let staré skladby. Problém je v tom, že z destiček se nedá vyčíst, jaké má mít píseň tempo. Proto některé pokusy, kdy se někdo snažil melodii zahrát například na klávesy, působí spíše úsměvně.

Přímo v textu na hliněných tabulkách jsou však poznámky o tom, že se melodie hrála na speciální starověkou devítistrunnou lyru. Z toho důvodu můžeme předpokládat, že nejvěrnější verze Hymny 6, která se nejvíce podobá původní skladbě, je ta, kterou nahrál Michael Levy, umělec, jenž se specializuje na starověkou hudbu a ovládá devítistrunnou lyru. Tato skladba vás doslova přemístí v čase a prostoru 3400 zpět do sumerského Ugaritu.

Hymna 6 zaujala i syrského hudebního skladatele a pianistu Maleka Jandaliho. Na albu Echoes from Ugarit představil nejstarší dochovanou skladbu světa v podání celého orchestru.

Lukáš Marek