Téměř před dvaceti lety byla v obci Miloszyce nedaleko Vratislavi znásilněna a zavražděna nezletilá dívka, která si vyrazila na diskotéku. Tomasz Komenda byl za tento čin brutální odsouzen navzdory tomu, že dvanáct svědků vypovědělo pod přísahou, že na diskotéce nebyl, a prokazatelně se nacházel na jiném místě.

To ale soud nezajímalo a Komenda byl označen za pachatele a odsouzen na 25 let. Za hlavní důkaz byl uznán vlas na oblečení oběti, který měl shodný genetický kód s vlasy Komendy, a také tvrzení sousedky jeho rodičů, že se „dotyčný až příliš podobal vrahovi, jehož popis policie zveřejnila“.

Ačkoli Tomasz Komenda po celou dobu tvrdil, že je nevinný, měl smůlu. Pomohli mu ironií osudu rodiče zavražděné dívky, kteří totiž podali návrh adresovaný polskému ministerstvu spravedlnosti, v němž žádali o přezkum řízení. Ministerstvo jim vyhovělo a případ tak znovu obživl. A případ dospěl k překvapivému obratu: Podle soudu je Komenda nevinný. Soud v odůvodnění svého rozhodnutí mimo jiné uvedl, že předcházející rozsudek byl výsledkem „vlny chyb“, kdy navíc soud možná jednal pod jistým tlakem veřejnosti. Nakonec se tedy ukázalo, že jejím vrahem byl někdo úplně jiný.

„V podstatě polovinu života jsem strávil ve vězení. Ty roky mi nikdo nevrátí. Přežil jsem tam hrozné věci, především ze strany spoluvězňů, kteří mě jako odsouzeného za vraždu nezletilé neuvěřitelně pronásledovali. Jednou jsem se pokusil oběsit, jiní spoluvězni mě na poslední chvíli zachránili,“ řekl Komenda televizi TVN24, když opouštěl věznici.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-