Futuristické představy měst plovoucích na mořích nebo v oceánu, daleko od přeplněných a zašpiněných velkoměst, zůstávaly dlouho jen v říši sci-fi a nadějných představách developerů. V Pacifiku by ovšem, alespoň podle Seasteading Institute, mohlo takové město brzy vzniknout.

Seasteading Institute je nezisková organizace sídlící v kalifornském San Francisku. V současné době vyvíjí svůj první realizovatelný koncept plovoucího města a dosáhl i dohody ve Francouzské Polynésii, kde se má projekt uskutečnit. Joe Quirk, ředitel zmíněného institutu, navíc dodal velice zajímavou myšlenku: „Pokud vytvoříte plovoucí město, bude to v podstatě nový start-up státeček. Můžeme vytvořit obrovskou škálu různých vlád pro velkou škálu komunit.“

Deník The New York Times napsal, že první komunitu bude obývat plovoucí ostrov o zhruba 12 budovách. V nich se budou nacházet domovy, hotely, kanceláře i restaurace. Střechy těchto budou pokryty rostlinami, keři a stromy a vyrobí se ze dřeva, bambusu, kokosového vlákna a recyklovaných kovů a plastů.

Že to s projektem myslí vážně, lze potvrdit i díky architektům a inženýrům, kteří místo budoucí konstrukce navštívili. Podle všeho nemá projekt jen inovativní či environmentální podtext, ale celkem výrazný politický. Hovoří se i o tom, že město „osvobodí lidi od politiků“ a „přepíše pravidla o správě měst“.

Nikoho nepřekvapí, že se nejedná o zrovna levnou záležitost. Celková cena se odhaduje na 167 milionů dolarů, což ovšem nezní vzhledem k potenciálním možnostem až tak hrozně. Institut se navíc těší přízni bohatých sponzorů, jako například zakladatele PayPalu jménem Peter Thiel, který zaplatil jádro projektu. Zbytek financí se vybírá prostřednictvím crowd-fundingu. Ředitel institutu nešetří optimismem: „Chci vidět plovoucí města v roce 2050, doufám, že tisíce, a každé z nich s jiným systémem vlády,“ řekl Quirk.

Podívejte se, jak by taková města měla dle projektantů vypadat:

Foto Seasteading Institute
Foto Seasteading Institute
Foto Seasteading Institute

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.nytimes.com/2017/11/13/business/dealbook/seasteading-floating-cities.html, http://www.trueactivist.com/worlds-first-floating-city-to-launch-in-pacific-ocean-by-2020-and-heres-how-it-will-look/, https://www.boredpanda.com/first-floating-nation-island-pacific-ocean-tahiti-2020-seasteading-institute/?utm_source=facebook&utm_medium=link&utm_campaign=xinzor