Anonymita s Bitcoinem? Opravdu? Dokumenty, které zveřejnil známý whistleblower Edward Snowden, ukázaly, že údaje o uživatelích kryptoměny NSA shromažďuje již od roku 2013.

Glenn Greenwald, novinář a důvěrník Edwarda Snowdena, na stránkách svého projektu The Intercept zveřejnil dokumenty (z nichž některé byly ukradené), jež NSA klasifikovala jako „tajné“. Vyplývá z nich, že americká tajná služba National Security Agency (NSA) od roku 2013 shromažďovala a vyhodnocovala detaily transakcí uživatelů Bitcoinu. Je tady také podezření, že špionážní agentura část těchto údajů předala dalším federálním agenturám.

Dokumenty poskytnuté Edwardem Snowdenem ukazují, že NSA se po celém světě zaměřuje na uživatele Bitcoinu. Díky technologii blockchain se sledovaly nejen samotné transakce, ale dokonce se shromažďovaly některá hesla uživatelů Bitcoinu, jejich internetové aktivity, a dokonce i MAC adresy. FBI to například pomohlo rozbít drogové kartely, které své obchody prováděly částečně prostřednictvím Bitcoinu na darknetu, tedy v zákoutích internetu, kam se běžný uživatel nedostane a kde se dají objednat třeba i nájemné vraždy.

Bitcoin NSA především sleduje pomocí programu s názvem Monkey Rocket (opičí raketa) a s podprogramem Oakstar, který se napíchne na síťová zařízení, aby sbíral data ze Středního východu, Evropy, Jižní Ameriky a Asie. Dokumenty ukázaly, že následkem toho také docházelo k nadměrnému sledování.

Anonymita na internetu, pokud nepatříte k malé uživatelské elitě, která se maskuje složitými prostředky a ví, jak se vyhnout sledování tajnými službami, prakticky neexistuje. Zbytek uživatelů, kteří používají tyto kryptoměny, jako je Bitcoin, Ethereum nebo Litecoin, se zřejmě musí smířit s tím, že se mohou dostat do hledáčku tajných služeb. NSA zkrátka sleduje vše, co se hýbe.

Kryptoměny mohou být kvůli technologii blockchain na finanční transakce skutečně zajímavé. Stejně tak jako u jiných elektronických převodů peněz, ať už se jedná o převod u banky, platební systémy PayPal nebo jakýkoli převod u Western Union, MoneyGram nebo TransferWise, byste se ale opravdu neměli příliš spoléhat na to, že se tyto finanční transakce provádějí anonymně.

Ostatně jak by mohlo být něco anonymního, když se to děje na počítači, přičemž již dlouho víme, že jsou počítače sledovány?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, časopis Šifra

Zdroje: https://theintercept.com/2018/03/20/the-nsa-worked-to-track-down-bitcoin-users-snowden-documents-reveal/https://www.contra-magazin.com/2018/03/snowden-nsa-verfolgt-bitcoin-nutzer-seit-2013/https://www.cyberscoop.com/nsa-bitcoin-oakstar-monkey-rocket/