Nový YouTube kanál Šifrovaný svět! První vysílání: Pandemie, jakou svět neviděl

Kromě čtení měsíčníku Šifra se nyní můžete připojit ke sledování mého nového YouTube kanálu s příznačným názvem Šifrovaný svět.

V živém vysílání se tu budu věnovat ožehavým tématům současnosti i minulosti a zkoumat, co se děje pod povrchem, a klást důležité otázky, na které budu společně s vámi hledat odpovědi. K dispozici budete mít živý chat, kde se mě můžete ptát, takže budeme po celou dobu v kontaktu.

V prvním živém vysílání, které proběhlo 16. března 2020, přesně po roce ode dne, kdy premiér Andrej Babiš, ač to dlouho vypadalo, že bude zavřený, všechny převezl a zavřel on nás. Vše, co se od té doby po následující půlrok v naší zemi dělo, se dělo pouze na tiskových konferencích vlády a v korporátních médiích, která se nás snažila přesvědčit o tom, že vypukla pandemie. Bylo to docela překvapivé, protože jsme ani po půl roce, co jsme trčeli doma jako kůl v plotě a jenom v létě mohli ven, neměli skoro žádné nakažené.

Jednotlivá čísla Šifry si můžete objednat v tištěné i digitální formě v našem eshopu. Stejně jako předplatné. Poštovné a balné je zdarma

Už samotné slovo pandemie nahání strach, ale abychom pochopili, co to vlastně je, musíme se vrátit do roku 2009, kdy to všechno začalo a kdy proběhl jakýsi „trénink“ na dnešek.

Ani koronavirus nebyl po epidemiích SARS v roce 2003 a MERS v roce 2012 ničím novým. Co se ale kompletně lišilo, byla reakce na něj.

Nejzajímavější na současné pandemii koronaviru bylo to, za jakých okolností byla vlastně vyhlášena a jaká byla časová souslednost všech klíčových událostí na začátku roku 2020. Jak je například možné, že PCR test na nový koronavirus byl vyvinut ještě dříve, než Číňané detekovali nový koronavirus? A jaké jsou další podivnosti kolem jeho diagnostikování a detekování?

To se dozvíte v Šifrovaném světě. První díl můžete zhlédnout zde: