Video: Nová aplikace vidí neviditelné Wi-Fi záření. Čím vším jsme obklopeni?

Na světě je nová aplikace s názvem Architecture of Radio, která umožňuje vidět zvědavcům neviditelný Wi-Fi signál, který je obklopuje.

Aplikaci, kterou vytvořil nizozemský umělec Richard Vijgen původně pro iPady, je možné si stáhnout pro operační systémy iOS, ale i Android. Je založena na využívání dat z milionů sítí, aby následně ukázala, jinak neviditelné činnosti probíhají v informační sféře, což je prostředí znečištěné informačními entitami. Až doposud tyto bezdrátové signály z našich zařízení nebylo možné vidět.

Jak informoval britský deník The Daily Mail, tahle aplikace vykresluje plány hustoty digitálního signálu, jako jsou rádiové vlny, které existují mimo spektrum viditelného světla, na 3D pohybujícím se grafu.

Odlišné datové zdroje jsou odděleny malými bílými čarami, a když se začnou vznášet nad zařízením, změní se v červenou. Vysílače mobilních operátorů jsou označeny jako vysoké tenké hroty, zatímco Wi-Fi routery se ukazují jako malé trojúhelníky. Satelity tečkují oblohu jako kostičky, drobné puntíky pak vytvářejí spoustu sfér a vrstevnice neviditelného signálu.

Všechna data jsou pojmenována a označována v barevných odlišnostech bílé, zelené a modré podle účelu, ať už se jedná o komunikaci, pozorování nebo navigaci.

Architecture of Radio je vizualizace dat založená na světově otevřených sadách dat z vysílačů mobilních operátorů, Wi-Fi a satelitních umístění. Se základem na GPS souřadnicích umístění je aplikace schopná ukázat vizualizaci 360 stupňů ze všech úhlů signálů kolem. Sada dat zahrnuje skoro 7 milionů vysílačů mobilních operátorů, 19 milionů Wi-Fi routerů a tisíce satelitů. Aplikace, jejíž výsledky ovlivňuje dané místo, zahrnuje i komunikaci v pevné síti infrastruktury vložené do zobrazovaného prostoru. Jejím cílem je poskytovat komplexní pohled do informační sféry.

Co vlastně může nově objevený prostor pro lidi znamenat a kam může dojít jeho využití? Už tušíme, že technologie, které s takovou oblibou využíváme, mají i své stinné stránky. O problémech spojených s užíváním technologie Wi-Fi a mobilních telefonů jsme na tomto webu psali velký článek Wi-Fi – problém, který nevidíme. Díky Richardu Vijgenovi už to není tak docela pravda. Třeba nám jeho aplikace lépe pomůže lépe uvědomit si, že pokud je něco našemu zraku skryté, neznamená to ještě, že to neexistuje.

Simona Patelisová

Zdroj