Nizozemští návrháři propojili módu s funkčností a vynalezli při tom plášť proti sledování, který svého nositele elektronicky zneviditelní. Tento „maskovací“ plášť znemožní externí čtení kreditních karet a zjistit pozici mobilního telefonu. Společnost KOVR to nazývá „nositelným protiproudem“ (je to trochu slovní hříčka: udržitelný, snesitelný protipohyb).

S takovým nápadem přišli dva designéři, kteří chtějí chránit osobní údaje ještě před tím, než se dostanou do nesprávných rukou. „Začali jsme s výzkumem sledovacích systémů tady v Rotterdamu. Během našich rešerší jsme toho hodně zjistili o takzvaných RFID čipech.“

Designér KOVR Leon Baauw televizi Russia Today vysvětlil, že čipy jsou již dlouho součástí našeho každodenního života. Nacházejí se v občanských průkazech, cestovních pasech, bankovních kartách a oděvních etiketách. „Tyto čipy obsahují řadu citlivých informací a my chceme jednotlivce chránit.“

Nejen že byste neměli být elektronicky sledovatelní, ale ještě budete udávat módní trendy :-) Foto KOVR

Například při nákupu v českém Kauflandu si několik takových čipů určitě přinesete domů. Čipy jsou nalepené na zboží ve formě malých bílých nebo černých čtverečků, ve kterých je schovaná anténa. Od vedení Kauflandu se však na přímý dotaz už nedozvíte, zda a kam čip odesílá data, zda je aktivní i u vás doma, proč není nikde upozornění a jaké rizika takový čip obnáší.

Odpovědí holandských návrhářů na rostoucí sledování je kabát a taška z kovového materiálu, který je vyztužen ocelovou konstrukcí. Kabát chrání soukromé informace, zablokuje signál z mobilního telefonu a znemožní externí čtení kreditních karet. „Kov blokuje příchozí a odchozí signál. Je to ochrana před lidmi, kteří vás chtějí sledovat, skenovat nebo hacknout,“ řekl Baauw.

Nicméně pokud někdo čeká na důležitý hovor, může svůj mobilní telefon nosit v externí kapse, ve které zařízení zůstane připojené k telekomunikační síti. Kdo chce ještě další vrstvu anonymity, může si kapuci zcela přetáhnout přes obličej a zavřít, takže člověka nikdo nepozná.

Protisledovací oblečení je krok směrem na ochranu soukromí. Pan Baauw ale zdůraznil, že oděv nechrání proti všem typům monitorování. „Zaměřujeme se na určité typy rádiových vln, které se vyskytují u některých čipů při uchovávání údajů. Máme sortiment oblečení, které člověka proti těmto signálům ochrání. V rámci tohoto projektu není bohužel možné pokrýt všechny typy monitorování,“ sdělil.

Baauw také říká, že KOVR v současné době z prvního prototypu vyrábí „první malou sérii kabátů“ a bude „nadále experimentovat, zkoumat a navrhovat design výrobků a prototypů“.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://deutsch.rt.com/gesellschaft/38499-niederlandische-designer-erfinden-anti-uberwachung/