Každý, kdo se odváží denně podívat na novinky a zprávy, neustále slyší, kromě jiných tragédií, především o Blízkém východu. Až příliš málo pozornosti se však oproti Sýrii či Iráku věnuje o něco vzdálenějšímu Jemenu. Právě tam se přitom bojuje stejně intenzivně.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump kromě řady jiných, kvapně podepsaných exekutivních nařízení, také podnikl první protiteroristické tahy, v čemž navazuje na svého předchůdce Baracka Obamu. Přestože jemenští představitelé jak oficiální, tak z lokálních kmenů spolu s Velitelstvím ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku, považují současný útok za úspěch, neboť usmrtili tři vůdce Al-Kájdy, dle různých zdrojů byli zraněni a zabiti i civilisté. Agentura AFP mluví o 16 obětech, agentura Reuters uvádí 10 žen a dětí. Z řad americké armády zemřel jeden člověk a tři další byli zranění. Podle jiných zdrojů padlo až 45 členů al-Káidy, některá média mluví o 20 mrtvých, včetně několika Saúdů. Jemenská al-Káida má na svědomí nejenom útoky na místní vládu, ale přihlásila se i k útoku na Charlie Hebdo z předminulého roku.

O průběhu operace se zmiňují některé zahraniční deníky, například New York Times. Podporu poskytli vrtulníky a drony, zatímco ozbrojená komanda podnikla útok přímo na dům jednoho z lídrů al-Káidy v hornaté provincii Bayda, kde už americká armáda operuje přes měsíc. Hlavním cílem bylo získat počítačové materiály a data ohledně chystaných teroristických útoků a dalších citlivých informací.

Donald Trump prohlásil misi za úspěšnou s tím, že komando získalo důležité informace, jež pomohou Spojeným státům zabránit terorismu proti svým obyvatelům a lidem na celém světě. Na závěr „lamentoval“, jak popisují NY Times, nad smrtí jednoho z vojáků, „v boji proti zlu radikálnímu islámskému terorismu“.

Ve stejnou neděli armáda sdělila, že podobné operace v předchozích nájezdech v Iráku, Sýrii i Somálsku proběhly úspěšně a podařilo se získat řadu laptopů i telefonů, což vše poskytlo klíčové informace o vojenských velitelích, lokacích, aktivitách i lidech, se kterými spolupracují. Američtí představitelé mají za to, že jeden z mrtvých vůdců al-Káidy byl Abulrauf al Dhabab, regionální velitel teroristické organizace.

Útok v Jemenu je součástí 30denního intenzivního plánu Donalda Trumpa za účelem oslabit a porazit Islámský stát, se kterým jsou ostatní organizace provázané. Zatímco z přístupu jít doslova „přes mrtvoly“ byla obviňována zejména syrská a ruská vláda, Trump se dle všech očekávání chytá podobně nekompromisního přístupu.

Můžeme jen doufat, že se Islámský stát brzy rozpadne a předejde se dalším zbytečným ztrátám na lidských životech. Vyvstává i důležitá morální otázka, v níž se lidé i celé národy nejsou s to shodnout – je lepší dorážet bez kompromisu se ztrátami na životech, ale příslibem rychlejších výsledků, což ve výsledku může přinést paradoxně menší ztráty, nebo jít naopak opatrně, šetřit nevinné, jak to jen je možné, ale riskovat při tom, že se konflikt potáhne dlouhou dobu?

Na závěr si pak Šifra nemůže odpustit jednu nenápadnou, o to však důležitější otázku: Když všechny velmoci, jak svorně tvrdí, bojují proti stejnému nepříteli, kterým je Islámský stát, jak je možné, že jeho zničení trvá tak dlouho? A jestlipak to také nesouvisí s tím, jak z různých zdrojů víme, že některé z těchto velmocí, ať už přímo nebo nepřímo, terorismus financují?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/427834-trump-naridil-zasah-v-jemenu-zemreli-islamiste-a-nejspis-i-civiliste.htmlhttp://www.aljazeera.com/news/2017/01/yemen-170129101045539.htmlhttps://www.nytimes.com/2017/01/29/world/middleeast/american-commando-killed-in-yemen-in-trumps-first-counterterror-operation.html?_r=0https://www.theguardian.com/world/2017/jan/29/al-qaida-suspects-yemen-killed-raid-us-commandoshttps://theintercept.com/2017/01/30/obama-killed-a-16-year-old-american-in-yemen-trump-just-killed-his-8-year-old-sister/