New Jersey žaluje gigantickou farmaceutickou společnost Purdue Pharma. Úmyslně totiž učinila celou zemi závislou na opioidech

Představitelé státu New Jersey se rozhodli zažalovat jednu z největších amerických farmaceutických společností. Jedná se o velice vážné obvinění – korporace podle něj účelně učinila celý stát závislý na své opiodové léky, a započala tak epidemii legální narkomanie, navíc prostřednictvím zavádějícího marketingu.

Státní zástupce New Jersey Christopher Porrino podal trestní oznámení v úterý, a to proti korporaci jménem Purdue Pharmaceutical. Jedná se o stejnou korporaci, která vyrábí v Americe proslulý lék jménem OxyContin, což je silně návykový prášek proti bolesti, jenž se používá na léčbu chronické bolesti. Problém je v tom, že jde de facto o syntetický heroin, neboť je založen na bázi opioidů.

Porrino tvrdí, že společnost Purdue prodávala tyto vysoce návykové léky jako bezpečné na léčbu chronické bolesti. Jejich marketingovou strategii označil za cíleně zavádějící, a to pouze za účelem maximalizovat zisk – tedy co nejvíce lidí dotlačit k užívání léků a závislosti, aby se navykli, a tím pádem nakupovali více a více léků. A to se firmě daří…

V trestním oznámení také podotýká, že společnost lhala doktorům i dalším zdravotnickým profesionálům o rizicích spojených s jejich léky proti bolesti, a kromě toho také ze zaměřování se na starší populaci s tím, že jsou více „naivní“ a produkt se jim lépe prodá.

Nejedná se o jediné trestní oznámení jak proti Purdue Pharma, tak proti ostatním farmaceutickým firmám. Již 29. září zažalovali Purdue Pharma představitelé Tennessee – ti také uvedli, že praktiky Purdue, která konzistentně již od 90. let lhala o pravých účincích opiodových léků proti bolesti za účelem je rozšířit mezi co nejvíce lidí, sloužily jako inspirace pro další farmaceuty jako například Endo Pharmaceuticals nebo Teva Pharmaceuticals.

Korporaci Purdue Pharmaceuticals vlastní rodina Sacklerů, tedy 19. nejbohatší rodina ve Spojených státech, oficiálně, podle seznamu časopisu Forbes. Její majetek se odhaduje na 13 miliard dolarů. Netřeba dodávat, značná část rodinného bohatství se zrodila právě z prodeje OxyContinu…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj:http://dailycaller.com/2017/11/01/new-jersey-ag-sues-purdue-pharma-for-hooking-the-nation-on-painkillers/