V případě, že dojde k nové dohodě mezi Nestlé a americkým státem Michigan, tak si koncern za směšnou cenu koncern odkloní až 400 milionů litrů pitné vody. Obyvatelé města Flint mezitím trpí, protože stále nemají čistou vodu.

V roce 2014 otřásl USA obrovský skandál s vodou. Silně zadlužené město Flint ve státě Michigan se v roce 2014 rozhodlo ušetřit peníze a neodebírat pitnou vodu z Detroitu, ale z regionálního Hurónského jezera. Protože k jezeru nevedlo žádné potrubí, voda se provizorně odebírala z řeky Flint River.

Již po několika dnech si obyvatelé města stěžovali na vyrážky, nevolnost a vyčerpání. Až 100 000 lidí mělo příznaky otravy z vody, která obsahuje olovo. Zpočátku úřady stížnosti obyvatel ignorovaly. Poté se oficiálně doporučilo používat vodu pouze po převaření. Později ve vodě byla zjištěna bakterie Escherichia coli.

Dokonce i společnost General Motors se používání této vody ve svých továrnách vyhýbala. Automobilový koncern se obával poškození rzí. Zatímco vodovodní krize ve Flintu stále není vyřešená, ve 200 km vzdáleném Evartu se uzavírá nová obchodní dohoda s Nestlé.

Obyvatelé Flintu jsou na tom s vodou bídně. Když bude nejhůř, koupí si svoji vlastní vodu od Nestlé. Foto Ben Gordon / Flickr

Podle ní by se společnosti dovolilo odklonit až 400 milionů litrů vody na komerční produkci vody. Zdroj vody se nachází na pozemku, který Nestlé nyní získala na rozšíření plnicí linky pro svojí minerální vodu Ice Mountain. Protože město nemá žádný právní nárok na to, aby požadovalo poplatek za využívání vody, jediný náklad, který koncern bude mít, je tak úřední poplatek 200 dolarů za rok. Zdroj obyvatelstvu dosud sloužil na pitnou vodu. Skutečná hodnota vody se odhaduje na víc než 200 milionů amerických dolarů. Jediné náklady, které Nestlé bude mít, jsou celkové investiční náklady ve výši 36 milionů amerických dolarů.

Mluvčí hnutí za občanská práva National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) ve Flintu Francis Gilcreast, hovořil o „ničivém psychologickém signálu“ směrem k obyvatelstvu.

Jeden obyvatel Flintu pro britský deník The Guardian řekl: „Proč za všechno na světě stát Michigan, který nemá peníze na vyřešení svých vlastních problémů s vodou například ve Flintu, přemýšlí vůbec o tom, že dá zahraniční společnosti s miliardovým obratem za tak málo peněz ještě víc vody?“

Federální stát Michigan odůvodňuje dohodu tím, že se vytvoří 20 nových pracovních míst. Jenže koncern Nestlé je úzce spojen s úřadem guvernéra Ricka Snydera. Například mluvčí Nestlé v Michiganu Deb Muchmoreová je provdaná šéfa kanceláře guvernéra Snydera.

Zkrátka a dobře, Nestlé je největším vlastníkem soukromých vodních zdrojů v Michiganu. A obyvatelé mohou o tom, že jim z kohoutku poteče nezávadná pitná voda, leda tak snít.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroje: https://deutsch.rt.com/nordamerika/43847-400-millionen-liter-grundwasser-fur-200-dollar-flint-michigan-nestle-usa/http://www.mlive.com/news/index.ssf/2016/10/nestle_groundwater_pumping_exp.html