Když o Velikonocích představil Český olympijský výbor ve spolupráci s hudebním skladatelem Milošem Bokem návrh na novou verzi české státní hymny, zvedla se napříč republikou obrovská vlna nevole. Ve všech anketách na českých zpravodajských serverech vyšlo najevo, že se skoro nikomu nelíbí.

Český olympijský výbor dle svých slov chtěl vyvolat diskusi a nová česká hymna by podle něj měla být „sebevědomější“ a „vlastenečtější“. A také delší, aby si sportovci užili déle svou slávu. I když pomineme, proč by se zrovna ČOV měl starat o takovéto věci a úkolovat skladatele, aby měnili hymnu, většinu kritiků pobouřilo především provedení, které je mírně řečeno nestandardní. Paralympisjký plavec Jan Povýšil například na Twitteru napsal, že se snad zase vrátí raději ke třetím a čtvrtým místům, aby tohle nemusel v případě vítězství slyšet.

Bývalého olympionika, skokana na lyžích Jakuba Jandu, nová hymna tak nadzvedla, že předsedovi Českého olympijského výboru Jiřímu Kejvalovi zaslal otevřený dopis, ve kterém si nebral servítky. Janda nedávno ukončil aktivní kariéru a stal se poslancem a ve své funkci se pochopitelně zajímá i o sport. „Úkolem a posláním Českého olympijského výboru je pečovat o olympijskou myšlenku a dbát o rozvoj českého sportu. Namísto toho tady vidíme aktivity, jako je nějaké neaktuální otevírání debat o státních symbolech, napsal poslanec Jiřímu Kejvalovi a důrazně jej požádal, aby se raději věnoval sportu a od podobných aktivit upustil.

Nyní Lidové noviny informovaly o tom, že jeden z vlastenců, jak sám sebe Pavel Danys popisuje, podal na šéfa olympijského výboru trestní oznámení, neboť pokus o novou hymnu považuje za hanobení státního symbolu.

„Když jsem sledoval Českou televizi a uslyšel nějakou prodlouženou verzi státní hymny, tak jsem nevěřil, že je to je myšleno vážně. A ono bylo. Když jsem se zajímal, proč je státní hymna, jako jeden ze symbolů naší státnosti, takto přetvářen a já si dovolím použít svůj názor hanoben, nemohl jsem uvěřit tomu, co na obhajobu upravené státní hymny prohlásil předseda Olympijského výboru České republiky pan Kejval,“ uvedl aktivista, výtvarník a exlídr strany Soukromníků v Novém Boru Pavel Danys pro server Lidovky.cz. „Nevydržel jsem to a jako člověk s vlasteneckým cítěním jsem musel nějak reagovat. Jako důvod jsem uvedl, že mám podezření na hanobení státního symbolu,“ vysvětlil Danys, s jakými argumenty přišel na policii. Stížnost poslal prý už i na ministerstvo kultury.

Zajímavé je, jak záležitost komentovali Lidovkami oslovení právníci. Podle ústavního právníka Ondřeje Bultase je základní problém v tom, že se v českém právním řádě žádný trestný čin „hanobení státních symbolů“ nevyskytuje, jednání lze dle něj zařadit „pouze“ pod trestný čin výtržnictví. Pavla Danyse nicméně chápe, neboť se mu hymna taky nelíbí. Danysovo oznámení chápe spíše jako symbolické gesto.

Šifra se rozhodla novou verzi hymny stvořenou Českým olympijským výborem na těchto stránkách raději nezveřejnit, protože ji též považuje za hroznou a nechce vám kazit den.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-