Pro občany v různých zemích, kteří nepodlehli uměle vyvolané koronavirové hysterii, a tudíž jsou imunní vůči manipulačním technikám médií a politiků, nabízí dnešní doba kromě ojedinělé studie lidského šílenství i nečekaně humorné situace. Ty dokazují nejen absurditu boje proti nachlazení virového původu s exkluzivním názvem, ale také to, jak si při tom někteří mocipáni tropí z lidí legraci.

Naposledy takto „zaúřadoval“ německý spolkový sněm Bundestag, který se po prázdninách opět zaplnil poslanci. To s sebou přineslo i řešení praktických otázek ochrany proti nákaze koronavirem a usilovné přemýšlení o tom, jak to udělat, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. V tomto případě spíše jak zařídit, aby se poslanci neudusili, a rouška zůstala nasazena.

Že je to v přímém rozporu? To pochopil i předseda Bundestagu a bývalý ministr financí Wolfgang Schäuble, který proto vymyslel skutečně šalamounské řešení, jež by se mohlo stát skvělou inspirací i pro Českou republiku.

Vzhledem k rostoucímu mediálnímu počtu nakažených po letní přestávce musel svá bezpečnostní opatření zvýšit i německý parlament. Vypadalo by to špatně, kdyby buzeroval lidi a sám se nařízeními neřídil, i když o jejich smyslu velká část obyvatelstva i poslanců ví samozřejmě své. A tak v interní zprávě vedení Bundestagu „naléhavě doporučuje nosit roušku ve všech budovách spolkového sněmu od 1. září“. „Toto naléhavé doporučení platí pro všechny lidi a všechny provozní oblasti, jako jsou chodby a schodiště, salonky, sanitární místnosti, stravovací prostory (s výjimkou stolu) a knihovna, ale také pro jednací a zasedací místnosti,“ uvádí v interní zprávě, o níž 9. září informoval týdeník Focus.

Všimněte si, že Schäuble naléhavě doporučuje, ale nenařizuje. Už to je varovné znamení budící velkou pochybnost o tom, jak to s tím slavným virem zabijákem vlastně je. Tak sami si to poslanci jenom doporučí, ale po lidech vyžadují nošení roušek v supermarketech, restauracích při příchodu a odchodu ke stolu, v divadlech a kinech při pohybu mimo místa k sezení, ale také při návštěvách škol, úřadů i během činnosti volnočasových klubů? To vše pod minimální pokutou 50 eur? Zřejmě se zákonodárci s koronavirem dohodli, že jinde na lidi útočit nebude a vyhne se i poslancům, kteří naléhavé doporučení nevyslyší a vykašlou se na něj, a samozřejmě nezaútočí ani na lidi s rouškou, ačkoli by skrze ni pohodlně prošel. To by byla férová dohoda.

Anebo jde spíš o to, aby se lidé nesrocovali na hromadných akcích, které jsou též zakázané, a nemohli tudíž politikům vysvětlit, co si o jejich koronaviru, který vysává lidem peněženky, myslí? Tak jako na statisícové demonstraci proti koronavirovým opatřením v Berlíně, která byla rozpuštěna proto, že demonstranti nedodržovali protikoronavirová opatření, proti kterým šli protestovat?

Jakési tajné zákulisní dohodě mezi vedením německého státu a virem-zabijákem nasvědčuje i další doporučení předsedy Schäubleho. Interní oznámení je totiž doplněno o některé informace o manipulaci s rouškami, době jejich používání, likvidaci a čištění, nad kterými odborník žasne a laik se diví. Zpráva, která německým poslancům doporučuje prát opakovaně použitelné masky na 60 stupňů, vyvolává totiž závažné otázky. Píše se v ní například toto: „Po pouhých 30 minutách nošení může v závislosti na typu zakrytí úst a nosu dojít k významnému zvýšení hodnot CO2 v krvi, protože vydechovaný vzduch nemusí být schopen tak snadno uniknout. Neustálé sundávání a nandávání roušky se ale nedoporučuje, protože to zvyšuje riziko nákazy. A tak si prostě roušku čas od času posuňte pod bradu, abyste se zhluboka nadechli, a pak pokračujte v jejím nošení.“

Prostě ten bordel, který měla rouška zadržet, a proto vám ji doporučujeme, vyfoukněte do sálu, a pak nadále předstírejte, že vaše rouška chrání mě a moje zase chrání vás, jako to vymysleli naši komunističtí přátelé v České republice.

Možná to němečtí poslanci ještě vypilují, protože jsou zeleným vzorem pro celou Evropu, a vydechování CO2 do budovy parlamentu nepůsobí zrovna ekologicky. Pokud si od začátku nedělají legraci, jako že vše nasvědčuje tomu, že dělají, někde museli němečtí poslanci udělat chybu. S takovýmto doporučením nebudou ani ekologičtí, ani nezabrání šíření korony. No jo, ale aspoň se na rozdíl od běžných Němců neudusí.

Tato Hlava XXII však bude mít dohru. Reportéři Focus on-line se totiž Bundestagu slušně zeptali, jestli to náhodou není hloupost, co říkají, a dostalo se jim pozoruhodné odpovědi. Mluvčí spolkového sněmu řekl, že doporučení pocházejí od příslušných orgánů, jako je Institut Roberta Kocha. To zahrnuje mimo jiné i to, že by se rouška neměla neustále nasazovat a sundávat. „Při realistickém přístupu však občas existuje potřeba ,zhluboka se nadechnout‘ při vhodné příležitosti,“ vysvětlil mluvčí formulaci v interní zprávě. „Posouvání roušky pod bradu se tak jeví jako ,menší zlo‘, i když je třeba se mu co nejvíce vyhnout.“ Cože?! Já nevím jak němečtí poslanci, ale pro normálního člověka nastává vhodná příležitost k hlubokému nadechnutí zhruba po každém výdechu. Opravdu něčemu pomůže, když se čtyřikrát nadechnete nečistého vzduchu z roušky, a popáté o to víc zalapáte po čerstvém vzduchu s rouškou pod bradou?

Reportéři se zeptali i na to, jak to poslanci mysleli s odkazem na „rostoucí hodnoty CO2 v krvi“. Vysvětlení na sebe nenechalo dlouho čekat – potřebovalo se prý najít zdůvodnění posouvání roušky pod bradu. Tak to potom jo. „Odkaz na hodnotu CO2 slouží pouze jako možné vysvětlení této potřeby posouvat roušku pod bradu, ale neobsahuje žádné vědecké poznatky ani tvrzení o ohrožení zdraví,“ řekl mluvčí parlamentu. Poté, co si toho novináři všimli, vedení Bundestagu hodlá nyní doporučení zpětně upravit. „Aby nedocházelo k nedorozuměním, je záměrem revidovat informace v příloze interní komunikace.“

Aktuální číslo Šifry si můžete přečíst v tištěné i digitální podobě. Poštovné a balné je zdarma.

Ten virus musí být opravdu hodně nebezpečný, když tolik zaměstnává i ty nejlepší mozky. Musí být těžké nařizovat lidem nesmysly, ty nějak zdůvodnit, a pak najít další vysvětlení pro to, aby elita, která opatření nařídila, je nemusela dodržovat. Pan Babiš taky od nakažené hlavní hygieničky, která dostala rýmu, seděl daleko a v místnosti byly vysoké stropy a větralo se, a proto nemusel do karantény. Jen jestli svůj respirátor neměl pod bradou…

Němci však nejsou žádní hlupáci a dávno vědí, že koronavirus nesouvisí se zdravím, ale s úpravou parametrů globální ekonomiky, jejímž důsledkem bude mimo jiné „zeštíhlení jejich bohatství“. A tak si mohou pod bradu nasadit roušku a vyrazit na další pořádnou demonstraci proti koronavirovým opatřením, která bude rozpuštěna proto, že nedodržují opatření proti koronaviru. Aby mohli volně dýchat, museli by být zřejmě poslanci. A co Češi? Ti prý podle médií zase šijí roušky…

Milan Vidlák, časopis Šifra