Téměř každý druhý balzám na rty selhal v Öko-testu, protože obsahoval zbytky ropy. Některé balzámy navíc obsahují UV filtry, u kterých je podezření, že mají hormonální účinky. Öko-test je označil jako pochybné. Kritické látky neobsahuje pouze přírodní kosmetika. Balzám na rty má ošetřovat citlivou pokožku na rtech. Často se však na rty roztírá minerální olej, který se snadno dostane do úst.
Öko-Test je nezávislý německý časopis pro spotřebitele, založený v roce 1985. Testuje z hlediska životního prostředí, sociálního a zdravotního, například zda neobsahuje toxické či škodlivé látky, všechny možné výrobky pro každodenní spotřebu, kosmetiku, domácí potřeby, potraviny, oblečení, nábytek i výrobky pro děti. Nyní Öko-Test, který funguje podobně jako český D-Test, s tím rozdílem, že je zaměřen převážně na životní prostředí, zkoumal 24 balzámů na rty. Výsledek?
Jedenáct z nich obsahuje minerální olej a některé z nich obsahují téměř polovinu nasycených minerálních uhlovodíků (MOSH / POSH). Ty se mohou ukládat v tkáni a poškodit orgány.
Minerální olej může také obsahovat aromatizované uhlovodíky (MOAH). I ve velmi malém množství může způsobit rakovinu, jak upozorňuje Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Podle nařízení EU o kosmetických prostředcích se MOAH nesmí používat vědomě. Zbytky související s výrobou však v kosmetice zakázané nejsou.
Ať už jde o Labello, Labellino, Yves Rocher nebo Eucetin, některé známé balzámy na rty při testu propadly kvůli příliš vysokým hodnotám zbytků minerálních olejů. U všech čtyř zmíněných balzámů jsou obsažené minerální oleje označené jako „parafiny“. Není tedy překvapivé, že u nich Öko-Test zjistil aromatizované uhlovodíky (MOAH).
Některé balzámy na rty obsahují UV filtry, které chrání rty před sluncem. To je důležité, ale ne všechny použité filtry jsou bezpečné. Látka ethylhexyl methoxycinnamát je podezřelá z toho, že má na člověka hormonální účinky. Experimenty na zvířatech jeho účinky potvrdily. Neexistují však žádné relevantní studie o tom, jak funguje UV filtr na lidech.
Öko-Test tuto látku klasifikuje jako diskutabilní a doporučuje vyhnout se produktům s tímto UV filtrem. Sporný UV filtr se objevil ve známém balzámu na rty Blistex Classic a v jednom od Neutrogeny.
Výsledky testu jasně ukázaly, že přírodní kosmetické přípravky neobsahují škodlivé UV filtry ani zbytky ropy, zatímco většina konvenčních balzámů na rty obsahuje MOSH. 13 výrobků obdrželo známku „velmi dobré“. Zde je výběr produktů certifikované přírodní kosmetiky: Lavera Basis Sensitive balzám na rty, Logona balzám na rty Calendula, Sante Family balzám na rty, Weleda Everon tyčinka na rty. Také biopéče o rty od Rossmanna a DM obdržely hodnocení „velmi dobré“.