V Německu přibývá případů, kdy rodiče uvolňují své děti ze školy krátce předtím, než jim začnou prázdniny. A to jednoduše proto, že jsou letenky do zahraničí levnější a na silnicích není tolik dopravních zácp. V mnoha spolkových zemích totiž letní prázdniny dětem začínají na konci července, kdy je vše dražší a zaplněnější než například v červnu.
Důkazem budiž například minulý, ale i tento víkend, kdy řidiči strávili v kolonách například na cestě do Chorvatska i deset hodin.
Počínání německých rodičů je tak zcela logické a rozumné. Jenže pokud se rozhodnou na dovolenou letět například do Egypta či Turecka (to už vzhledem k bezpečnostní situaci tak rozumné není), mohou dostat obrovské pokuty. Proč? Inu, během pasové kontroly při letech mimo schengenský prostor německá policie kontroluje, proč děti nejsou ve škole. Pokud nenajdou žádný vážný důvod, rodičům hrozí vysoká pokuta. Například v Bavorsku mohou rodiče zaplatit 500 až 1000 eur (v přepočtu až 26 tisíc korun).
Informoval o tom deník Die Welt.
Zajímavá jsou hlavně zdůvodnění policistů, která odhalují jejich myšlenkové pochody. Za takovou „pečlivost“ by se nemusela stydět ani policie v nějaké té totalitnější zemi. „Rodiče jsou stále troufalejší,“ řekl pro Die Welt mluvčí policie v bavorském Norimberku Bert Rauenbusch.
Podle norimberské policie je ježdění s dětmi na dovolenou ještě před prázdninami stále častější. Dosavadní statistiky ukazují, že tento rok odletělo z letiště v Norimberku už 220 rodin s dětmi, které si díky dovolené zkrátily výuku. Řeč je stále o letech mimo schengenský prostor, ti, co letí třeba do Španělska, zatím špehováni nejsou.
Ein, zwei, Polizei… Video: Die Welt
V Mnichově se podle článku v roce 2014 objevilo celkem 1962 případů. Loni toto číslo vystoupalo až na 2375 rodin, které dostaly pokutu.
A proč úřadům tolik vadí, že někdo odjede na prázdniny ješt ěpřed koncem školního roku, kdy už se stejně děti téměř neučí? „Bohužel existují rodiče, kteří jednoduše prodlužují prázdniny svým dětem. Máme tu ale stále povinnou školní docházku,“ řekl po deník Die Welt mluvčí ministerstva školství v Bavorsku. Podle něj je důležité, aby byly děti na konci školního roku v lavicích – školy totiž v této době pořádají mnoho projektů, které mají upevnit pospolitost dětí. Stejný názor má i odborná vedoucí na školském úřadě v Mnichově Alexandra Brumannová. „Takhle to nejde. Vzdělávání není jen o sezení v lavicích a učení se. Společné ukončení roku a pořádané projekty jsou pro školáky důležité,“ říká.
Šifra se raději neodvažovala ani zjišťovat, jaké projekty upevňující pospolitost má paní vedoucí na mysli, zkušenosti z této země varují dostatečně, ale dovolí si jednu pichlavou řečnickou otázku: Vzhledem k pověstné německé stádnosti a ideologické „nalejvárně“, co je dobré a špatné, nezasloužili by si rodiče, kteří vyrazí s dětmi na dovolenou ještě před těmi nejvyššími cenami a největšími zácpami, které zablokují celou Evropu, spíše morální podporu a ocenění za zdravý úsudek a odvahu vystoupit z řady?
Určitě je ale dobré vědět, že německé policii nechybí odvaha a řeší pro bezpečnost země skutečně důležité věci…
Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.
Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.
-red-
Zdroj: https://www.welt.de/regionales/bayern/article167051045/Die-Eltern-werden-immer-dreister.html