Americké město Baltimore, centrum východního státu Maryland a také jeho strategická spojka, se zřejmě ocitá v nouzovém stavu. Baltimore se svými 620 000 obyvateli vykazuje častější případy přepadení i vražd než New York či Los Angeles, což byla doposud města známá vysokou kriminalitou, a navíc je obývá o mnoho více obyvatel.

Nejedná se o žádnou novinku, město pozvolna upadá již od 60. let minulého století. Ovšem situace je horší a horší. Dnes se z Baltimoru stává názorný příklad rasových nepokojů a především ekonomické nerovnosti, které většina lidí klade za vinu zmíněnou kriminalitu a nenávist. Řada nynějších hlasů ovšem poukazuje na něco jiného – a totiž, že za zhoršující se krvelačnost tamního obyvatelstva může nedostatek policejní síly a jejího vlivu ve městě.

Je pravda, že počet a výkon policejních složek je těžce nedostatečný. Důkazem tomu je nejenom nebezpečně vysoký a rostoucí počet vražd, ale také existence celých zón, prakticky ghett, v nichž má tamní policie pramálo vlivu, pokud vůbec nějaký. Z důvodu kolabující finanční a ekonomické struktury města, která se řítí formou spirály, kdy vysoká kriminalita způsobuje odsun podniků, a odsun podniků způsobuje více nezaměstnanosti, a tím pádem ještě vyšší kriminalitu, také dochází k redukci počtu policistů, což krizi ještě prohlubuje.

Tvrdit ovšem, že za celou situaci může nedostatečná policie, je poněkud zavádějící a dosti krátkozraký přístup, protože odvádí pozornost od obrovského problému, který přinejmenším situaci hodně zhoršuje, ale nejspíše i způsobuje – a tím jsou rozsáhlá chudoba i obrovská ekonomická nerovnost. Na 100 000 občanů afroamerického původu čelí absolutní chudobě, což vedlo ke vzniku pouličních gangů a rasových nepokojů.

Nyní je přes 46 800 domů opuštěných, což jest téměř 16 % všech dostupných domů v okolí. Osud jejich bývalých obyvatel lze shrnout do tří kategorií – jedni se odstěhovali, druzí se přesunuli do levnějších obytných komplexů, a z třetích se stali bezdomovci či narkomané, často obojí. Skvěle o tomto městě hrůzy pojednává třeba seriál The Wire: Špína Baltimoru.

Baltimore je domovem zhruba 630 000 lidí, z nichž 63 % jsou Afroameričané, tedy něco přes 396 000 lidí. Když si uvědomíme, že přes 100 000 z těchto skoro 400 000 žije pod hranicí chudoby a mnozí z nich se pohybují v pouličních partičkách, není těžké si domyslet, jaké důsledky to má pro rasové nepokoje. Nikterak tomu nepomáhá, že většina zmíněných vražd je spáchána právě mezi pouličními gangy.

Situace se dostala do fáze tak naléhavé, že dokonce i starostka města Catherine Pughová požádala federální vládu o pomoc při znovunastolení řádu a prohlásila, že „násilí ve městě je mimo kontrolu“.

Naprostým vrcholem a očividným voláním o pomoc je dokonce vyjádření několika tamních obyvatel, kteří prohlásili, že by ve městě uvítali stanné právo…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.zerohedge.com/news/2017-11-22/out-control-genicide-baltimore-residents-support-martial-law https://www.forbes.com/pictures/mlj45jggj/7-baltimore/#7a353f145487 https://www.neighborhoodscout.com/md/baltimore/crime