Dorazily konspirační teorie konečně i do mainstreamu? Rakouský hospodářský časopis Trend (vydání 6/2017) otevřel horké téma a rozebírá, jak z pozadí vládne světu megakoncern BlackRock.

Obrovský a nesmírně mocný koncern, který ze zákulisí vládne světu? Už jste o něm někdy slyšeli? Koncern, který se podílí na všem, tahá za nitky a rozhoduje? Není to všechno jenom pouhá konspirační teorie? Hospodářský magazín Trend odhalil informace o koncernu BlackRock, který je mnoha pozorovateli vnímán jako ,,nejsilnější koncern na světě“. Švýcarské Basler Zeitung označily Black Rock jako ,,největší stínovou banku na světě“.

,,BlackRock je největší správce majetku na světě. Jako takový má podíly v 18 000 společnostech po celém světě. Portfolio amerického koncernu roste také v Rakousku. BlackRock svou sílu používá většinou z pozadí,“ píše Trend.

V současné době skupina spravuje majetek o hodnotě 5,15 bilionu dolarů, v uplynulém obchodním roce byl nárůst majetku 202 miliard dolarů. Koncern v roce 1988 založil bankéř Larry Fink a opravdu velkou expanzi zaznamenal až po velké finanční krizi v roce 2008: „Zatímco investiční banky jako Goldman Sachs nebo Deutsche Bank byly otřeseny regulacemi, správci majetku jako BlackRock se v oboru zařadili mezi ty ,dobréʿ. Do značné míry se tak správci vyhnuli novým a přísným předpisům.“

Redaktorka hospodářského časopisu Trend byla silou, jakou tato ,,stínová banka“ disponuje, sama překvapená. „Pohled na hodnotu ATX přináší překvapivou informaci: Téměř všude je černý obr (BlackRock = černá skála) akcionář, v několika společnostech je dokonce většinovým akcionářem. Podle všech akciových podílů by BlackRock mohl být zřejmě největším investorem společností kotovaných na rakouské burze Austrian Traded Index (ATX). U Raiffeisen Bank International (RBI) je BlackRock druhý největší akcionář, u Erste Group třetí největší akcionář a v Buwogu jsou Američané během krátké doby dokonce největším akcionářem.“ Orgán odpovědný za Rakousko samozřejmě nesídlí ve Vídni nebo v Mnichově, ale v Londýně.

BlackRock určuje kurz

Také v Německu nemá žádný jiný investor v každé z 30 největších obchodních společností na burze tak významné zájmy jako BlackRock. Asi u jedné třetiny společností je BlackRock dokonce největším jednotlivým akcionářem. Tomu odpovídá i jeho velký vliv: Jak nedávno vyšlo najevo, BlackRock v roce 2012 zabránil jmenování šéfa mocné Deutsche Bank Josefa Ackermanna přímo do dozorčí rady. Ekonomický novinář Hans-Jürgen Jacobse ve své knize Komu patří svět cituje manažera Deutsche Bank: „V domě proti vůli BlackRock nepadne žádné důležité rozhodnutí.“

Síť moci je globální, jak odhaluje Trend. Jedná se třeba o UniCredit, Apple, Deutsche Bank, Nestlé, JP Morgan, McDonald´s. Stěží se na burze najde koncern, do kterého není tato stínová banka zapojená a kde netahá za nitky z pozadí. BlackRock byl také hybnou silou při fúzi biotechnologických gigantů společností Monsanto a Bayer. Vídeňský novinář Klaus Faissner tuto bizarní situaci vysvětluje následovně: „Finanční koncern je druhým největším a nejdůležitějším akcionářem Monsanta a nejdůležitějším akcionářem Bayeru. V nadsázce by se dalo říct, že BlackRock vyjednává s BlackRockem.“

Roland Leithauser zodpovědný za korporátní komunikaci BlacRrock Evropě Trendu řekl, že se BlackRock vyhýbá pohledu veřejnosti: „S firmami nevedeme dialog na veřejnosti, protože jsme přesvědčeni, že k přímému rozhovoru patří atmosféra důvěry (…) V zájmu našich investorů si vyhrazujeme právo hlasovat i proti grémiu firmy.“ Šéf BlackRocku Larry Fink je aktivní i politicky a podporuje uprchlickou politiku Angely Merkelové.

Black Rock: Barclays, Merrill Lynch, PNC a Rothschild

Komu ale patří koncern, který má podíl ve všech velkých koncernech a jehož moc většinou působí z pozadí? Přibližně 75 procent akcií ve společnosti BlackRock je rozložena do tří hlavních bank – Merrill Lynch (dceřiná společnost amerického bankovního gigantu Bank of America), Barclays (britská banka) a PNC Financial Services (americká banka). Oklikou má BlackRock ve všech těchto bankách podíl, takže „BlackRock vyjednává s BlackRockem“. Frankfurter Rundschau má další informace o Barclays: „Vědci z Federálního technologického institutu (ETH) v Curychu přesně prokázali, které korporace ovládají světovou ekonomiku a jak daleko sahá jejich vliv. Došli k preciznímu, ale stejně tak i děsivému výsledku. Ve finále totiž pouze 147 korporací ovládá velkou část světové ekonomiky. S ohledem na svou velikost mají neúměrně velký vliv. Podle výzkumu jsou dominantní zejména společnosti z finančního sektoru, tedy banky a penzijní fondy. Z výsledků vyšla britská Barclays Bank jako nejvlivnější korporace na světě.“ Ekonomický novinář Dr. Wolfgang Freisleben označil Barclays Inc. jako Rothschildův křižník.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: http://info-direkt.eu/2017/02/13/blackrock-verschwoerungstheorie-in-mainstream-angekommen/