Největší novinářský trapas všech dob: Světové televize BBC a CNN hlásily 11. září 2001 kolaps mrakodrapu, ten ale spadne až za 20 minut

Možná ještě zajímavější než skutečnost, že britská televizní stanice BBC informovala 11. září 2001 o kolapsu budovy s názvem WTC 7 dříve, než k němu došlo, je její pozdější vysvětlování, jak se vůbec něco takového mohlo přihodit. „Nejsme součástí spiknutí. Nikdo nám neřekl v předstihu, že ta budova spadne. A jestli jsme řekli, že budova spadla, ještě předtím, než opravdu spadla, nebylo to nic jiného než chyba,“ napsal v únoru roku 2007 na redakční blog šéf zpravodajství BBC World Richard Porter. A jen tak mimochodem dodal: „Originální záznam tohoto vysílání už nemáme – je to sice průšvih, ale ne spiknutí.“

BBC se po léta tvářila, jako by se to snad ani nestalo. Avšak nakonec byla kvůli rostoucímu počtu lidí, kteří se o reportáži zmizelé z archivu televize, leč kolující na internetu dozvídali, přece jen donucena zaujmout stanovisko. Snad by ale bývalo bylo lepší, kdyby i nadále mlčela – k objasnění záhady Porter přispěl pramálo, a taky to ve všech šesti stovkách komentářů v diskusi pěkně schytal. „Reportérka hlásila, že budova spadla, o dvacet minut dříve, než se to stalo. Takže to byla zlá předtucha?“ ptal se třeba čtenář Steve. „Ubohé vysvětlení, pane Portere. Možná nejste součástí spiknutí, ale zato součástí zametání pod koberec. Měl byste říct, jak mohla vaše reportérka vědět, proč se budova zřítí, když Národní institut standardů a technologií (NIST) na to už několik let nemůže přijít,“ narážel zase se zjevnou ironií jiný diskutující na fakt, že novinářka Jane Standleyová použila k objasnění budoucího pádu jedno z prvních oficiálních vysvětlení, jež ale bylo zveřejněno až po několika letech dlouze se táhnoucího (ne)vyšetřování.

A vskutku – aniž bychom chtěli panu Porterovi podsouvat, že byla BBC přímo zapojena do nějakého spiknutí (což koneckonců nikdo netvrdil), je to zhruba stejné, jako kdyby televizní komentátor fotbalového utkání v prvním poločase divákům oznámil, že na hřiště vběhlo dvouhlavé tele a vstřelilo gól, který rozhodčí uznal; ve druhé půli by se to opravdu stalo a jeho šéf pak prohlásil, že se prostě stala „chyba“.

Pokud tedy sama BBC opravdu před 17. hodinou nevěděla, že budova v 17.20 spadne, a vynecháme-li oblast paranormálních jevů, existuje jediné další možné vysvětlení – a sice že o třetím mrakodrapu, jenž se kromě Dvojčat toho dne sesunul k zemi (jeho pád jsme probírali v celém jednom díle našeho seriálu věnujícího se událostem 11. září 2001), novinářům musel říct někdo důležitý, kdo o tom věděl. Vedle britské BBC obdržela navíc tuto zjevně špatně načasovanou informaci například i americká CNN.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.