Krátce po odkoupení největší americké ropné rafinérie na domácí půdě Araby, a také po jejich získání exkluzivních práv na prodávání produktů z ropy pod značkou Shell v řadě amerických států, přichází na americkou půdu další velké investice ze zahraničí.

Čínský internetový gigant Tencent, což je jedna z největších tamních korporací, nedávno oznámil, že se chystá vybudovat laboratoř zaměřenou na umělou inteligenci v Seattlu. Tencent to navíc s ovládnutím umělé inteligence myslí velice vážně. Na stránkách MIT Technology Review se o tomto úmyslu zmiňují formou článku, kde také píší: „Jedna z největších čínských technologických společností, Tencent, zakládá výzkumnou laboratoř umělé inteligence v Seattlu, ukazujíc tak sílící determinaci ovládnout technologii, o níž se zdá, že budou v budoucnosti klíčová v mnoha sektorech průmyslu. Tencent je již jednou z dominujících čínských technologických společností. Provozuje velmi úspěšnou mobilní chat aplikaci WeChat – která hostí více než 889 milionů aktivních uživatelů v Číně – a k tomu mnoho dalších sociálních nástrojů, e-komerčních služeb, her a podobně. Tencent má potenciál stát se klíčových hráčem ve vývoji a komercializaci umělé inteligence. Tato společnost má peníze, dosah a data na to, aby přitáhla důležité výzkumníky.“

Číňané koupili i 5 % společnosti Tesla. Foto Wikimedia Commons

Tescent se ovšem nezastavuje zde. Například se ukázalo, že nedávno utratil více než miliardu dolarů při investování do světoznámé značky Tesla. Odkoupil tak 5 % firmy. Elon Musk, zakladatel a frontman společnosti sice opakovaně vyjádřil pochybnosti a obavy ohledně umělé inteligence, ale jeho činy mluví spíše o opaku. Například podpořil, tedy jeho společnosti SpaceX a Tesla, projekt zvaný Neuralisk, který by v podstatě propojil lidský mozek s počítačem. Jedná se o vývoj zařízení, které by se implantovalo do mozku a údajně mělo umožnit se lépe propojit s neustále se zdokonalujícími přístroji a držet krok s umělou inteligencí.

Čínské investice na území Spojených států se minulý rok ocitly na historickém vrcholu. Čínský konglomerát Dalian Wanda Group odkoupil hollywoodskou produkční společnost Legendary Entertainment, jež má na svědomí například kultovní film Death Knight, dále Tianjin Tianhai, také z Číny, odkoupila americkou společnost Ingram Micro za více než 6 miliard, čínský konglomerát HNA Tourism Group získal 25% podílů ze světoznámého podniku Hilton v ceně skoro 6,5 miliardy dolarů. Nakonec jedna z největších čínských pojišťoven Anbang Insurance Group odkoupila řadu strategických hotelů a resortů a to za celých 6,5 miliardy dolarů. Je tedy vidět, že pohlcování místních podniků se neděje ve velkém jen u nás. Jenže zatímco dříve vše skupovaly USA, teď se kormidlo pomalu otáčí na východ. Ať už je to dobře, nebo špatně, je to zkrátka tak.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra 

Zdroje: http://themindunleashed.com/2017/05/chinese-internet-giant-opens-artificial-intelligence-lab-us-spent-billion-tesla-shares.html, https://www.technologyreview.com/s/604315/tencents-new-lab-shows-its-serious-about-mastering-ai/, https://techcrunch.com/2017/03/28/tesla-tencent-investment/, https://www.wsj.com/articles/elon-musk-launches-neuralink-to-connect-brains-with-computers-1490642652, https://www.forbes.com/sites/ellensheng/2016/12/18/chinese-investments-in-the-u-s-hit-an-all-time-high-in-2016-but-dont-expect-the-same-in-2017/#363ad6205abe, https://www.forbes.com/sites/ellensheng/2016/12/21/5-biggest-chinese-investments-in-us-2016/