NASA dle vlastních slov spustila minulé pondělí na Mezinárodní vesmírné stanici pozoruhodný experiment. Na masivní stanici se chystají docílit teploty tak nízké, že by měla činit desetimiliardtinu teploty meziplanetárního vakua.

„Cold Atom Laboratory“, jak se drobné zařízení velikosti piknikového koše nazývá, by mělo pomocí laserových a magnetických technologií zchladit atomy na nejnižší možnou teplotu, téměř absolutní nulu. Tento experiment byl plánovaný už od roku 2012 a měl by trvat zhruba do roku 2020. Během této doby by měla na vesmírné stanici proběhnout řada příbuzných experimentů.

Miniaturní „laboratoř“ vyslala NASA do vesmíru proto, aby se zbavila vlivu zemské gravitace, která je údajně významným faktorem, jenž znemožňuje provést experiment na Zemi. Atomy je sice možné radikálně zpomalit, ale jen na velice krátkou dobu, méně než vteřinu, z čehož nelze vypozorovat nic o jejich kvantové charakteristice a chování. Zajímavé je, že krabičku ani nemusí přímo ovládat nebo udržovat žádný z přítomných astronautů, v podstatě jen dovést na stanici. Veškeré experimenty budou vědci řídit ze Země.

Lasery a magnetické prostředí pracují s extrémně zchlazeným oblakem atomů, jenž se nazývá Boseho–Einsteinův kondenzát. Atomy se v něm pohybují tak neskutečně pomalu, až všechny přecházejí do kvantového stavu a vykazují fascinující makroskopicky pozorovatelné kvantové chování. Doposud ale vědci čelili problému je v tomto stavu udržet dost dlouho na to, aby mohli nějaké kvalitnější pozorování podniknout.

Prostředí mikrogravitace (ve vesmíru se sice zdá, že je gravitace nulová, ve skutečnosti je jen velice slabá) ovšem delší pozorování zřejmě umožňuje. Není zcela jasné, jak pomocí laserů a magnetů chtějí tohoto účinku dosáhnout, takže nám zřejmě nezbývá než věřit (nebo nevěřit) slovům výzkumníků z NASA. Z toho, co víme, po zchlazení by se měly atomy automaticky zachytit ve slabých magnetických pastech, v nichž mají výzkumníci v plánu je začít studovat.

„Studování hyperzchlazených atomů může přetvořit to, jak chápeme hmotu a základní principy gravitace,“ řekl Robert Thompson z Jet Propulsion Laboratory v NASA. „Experimenty, které podnikneme s Cold Atom Laboratory, nám umožní nahlédnout do gravitace i temné energie – jedné z nejvíce pronikavých sil ve vesmíru.“

Reakce se samozřejmě různí, ale některé zacházejí do poněkud směšných závěrů. Dokonce se objevily teorie, že se ve skutečnosti jedná o okultní agendu, jejímž cílem je jaksi vytvořit díru v realitě do jiné dimenze. Tato teorie se zakládá na faktu, že zmíněnou laboratoř Jet Propulsion Laboratory založil přítel známého okultisty Aleistera Crowleyho, raketový inženýr a také údajný okultista Jack Parsons. Jiná teorie zase říká, že výzkum platí jakýsi miliardář ze Švýcarska, který si přeje ovládnout kvantovou fyziku.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: https://www.space.com/40631-nasa-coldest-spot-universe-laser-box.html https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/explorer/Facility.html?#id=7396 https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2017-058