Na veřejnost unikla policejní zpráva o násilí migrantů v německém Kolíně: čtení jen pro otrlé

Pravda o násilí migrantů v Německu, kterou se úřady snažily utajit, je mnohem barvitější

Kolínské nádraží v noci vypadá obvykle klidně. Pokud si ovšem neudělají imigranti ohňostroj...
Kolínské nádraží v noci vypadá obvykle klidně. Pokud si ovšem neudělají imigranti sex party s ohňostrojem…

To, co se snažily německé úřady a evropská média dlouhodobě tutlat, již nebylo udržitelné a ven lezou velice šokující podrobnosti. Dobře načasované a pěkně pozvolna, spojené s veselím a šílenstvím silvestrovské noci, kdy se dá leccos svést na alkohol a výjimečnost situace. Jenže kdo sleduje migrační tsunami do Evropy podrobně a skládá si mozaiku z různých zdrojů a nepřikrášleně, o notně podezřelých jevech má povědomí již delší dobu.

Obrázek, který se snaží o dění v Německu vytvořit média, není namalován v realistickém stylu, nýbrž v notně „romantickém“. Když autor těchto řádků projížděl na konci září kolem Stuttgartu, byl překvapen nekonečnými kolonami aut na dálnicích, neboť německou policii nenapadlo nic lepšího než obšancovat všechny sjezdy z dálnic, kde kontrolovaly každičký vůz, zda v něm není uprchlík. Pakliže byl, šup s ním do tábora, odkud ale stejně může kdykoli utéct, takže šlo pouze o ztrátu času a energie a zvyšování napětí a paniky, která už se beztak u našich západních sousedů dá krájet.

Zvlášť když na vlastní oči vidíte jezdit policejní hlídky a hasiče sem a tam, protože pár uprchlíků se zrovna rozhodne zapálit auto, z nějž šlehají dvoumetrové plameny. Taktiku některých neumírněných azylantů popisoval publicista Marian Kechlibar na „necenzurované“ České konferenci, z níž Šifra přinesla obsáhlou reportáž, následovně: „Občas se takhle sjedou všechny policejní vozy k nějakému konfliktu, takže celý okres zůstane bez policejní ochrany.“ Jakmile jsou policisté vylákáni jinam, o to lépe se pak rabuje a výtržničí.

„To jsou výplachy,“ stěžovala si na internetu na jeden z „objektivních“ výzkumů veřejného mínění televize ARD, který na počátku prosince informoval o rostoucí popularitě německé kancléřky, i jedna česká čtenářka žijící v Německu. „Každý den se z televize valí, jak nám uprchlíci pomáhají, a k tomu dojemné záběry kamery na děti a rodiny, jak je mají všichni rádi a k tomu samozřejmě pár zblblejch důchodkyň, nějakej ten farář a hlavně studentky humanitních věd. Do toho navíc paní Merkelová denně v televizi cpe svým přesvědčivým hlasem lidem do hlavy, jak je vše v nejlepším pořádku, a lže, jak když tiskne. Teď to bude ještě horší, všude se rvou imigranti, kradou v krámech, jsou agresivní a jde to na povrch z toho důvodu, že je z těch registračních táborů začali pouštět ven.“

To, že nejde o obavy přehnané, ale naopak je situace vážná, potvrdil na České konferenci i Marian Kechlibar, jenž se v německých reáliích orientuje velice detailně. „Dochází k obrovskému sexuálnímu násilí, o kterém se moc nemluví, výtržnostem, hromadným rvačkám, požárům ubytoven a celé řadě podobných jevů. Někdy, pokud vyhoří něco, kde ještě migranti nebydlí, zapalují to místní. Například nedávno byl chycen jeden hasič. Často ale ubytovny ničí a zapalují samotní imigranti, mezi kterými působí zločinecké klany a nejrůznější kriminální struktury.“ Jako třeba bojovníci Islámského státu, jak připustil i šéf německé rozvědky…

„Situace se zhoršuje a obyvatelstvo je zděšeno,“ říkal Marián Kechlibar. „Dobře to vyjádřil sárský ministr vnitra: Když je v táboře registrováno 600 lidí a na večeři jich přijde 1000, něco není v pořádku.“ Stačí se ostatně podívat na tyto záběry z rakousko-německé hranice…

Dokonce i německá média, která do té doby situaci zlehčovala, na začátku nového roku informovala o tom, že o silvestrovské noci došlo k organizovaným sexuálním útokům cizinců na německé ženy v několika městech, zejména v Kolíně nad Rýnem či Düsseldorfu, kde místní občané organizují domobranu. Třeba server focus.de informoval o hromadném znásilnění čtrnácti- a patnáctileté dívky azylanty ze Sýrie.

Tentokrát nelhala média, ale policie a úřady – i když je podle všech svědectví jasné, že šlo o muže arabského či afrického původu, prý neexistují důkazy, že násilí páchali takzvaní uprchlíci, a mohlo jít o „rodilé Němce, jejichž předkové se do země přistěhovali“.

Jenže i dělání pitomců z občanů vlastního národa má své meze. A pochopili to i řadoví policisté, kteří se s násilím „uprchlíků“ potýkají, a začali vypouštět informace do médií sami. Například ve Stuttgartu byl při sexuálním obtěžování dívek zadržen Iráčan. Médiím informaci i s jeho fotkou poskytl řadový policista, protože to nadřízení chtěli ututlat. Podle něj je to běžný denní jev, nikoli pouze silvestrovský.

V Kolíně nad Rýnem bylo na Silvestra až příliš těsno. Kdo vyvázl bez okradení a neznásilněn, si mohl gratulovat…

Jinými slovy, rozsah útoků byl mnohem větší, než se mělo zdát. Jedna z kolínských radních už v souvislosti se sexuálně motivovanými útoky o silvestrovské noci hovoří o tzv. „no-go zónách“, tedy částech města – přímo v centru – kde prý již není pro samotné ženy bezpečno. „Oblast hlavního nádraží, okolí katedrály a prostor kolem břehů Rýna už nemůže být turisty ani místními považována za bezpečnou. A to ani ve všední dny,“ varovala radní Kolína nad Rýnem Judith Wolterová, jejíž otevřenost ohledně stavu ve městě je mezi politiky zatím spíše výjimečná; možná proto, že je členkou „krajně pravicového“ Hnutí pro Kolín. „Je třeba se smířit s tím, že během večera a noci tam pro ženy není bezpečno,“ dodala.

Například kolínští policisté, kteří byli na místo činu přivoláni, po Silvestru sepsali hlášení o všech znásilněních a sexuálních obtěžováních, ale jejich nadřízení se to snažili před občany zapřít či bagatelizovat.

Hlášení „jen pro vnitřní potřebu“ dnes zveřejnil server bild.de, a je to neveselé čtení. Citujme policisty:

„Už při příjezdu na nádraží jsme byli o tom, co se děje, informováni rozčilenými občany s plačícími a šokovanými dětmi. Když jsme přijeli na prostranství před kolínským dómem, byla naše auta zaházena dělbuchy. Na schodech a před dómem se nacházela nějaká tisícovka převážně mužských migrantů, kteří vrhali do davu petardy a světlice různých druhů a házeli po lidech flašky.

Po příjezdu na parkoviště k nám přibíhalo mnoho kolemjdoucích a informovali nás o tom všem, rvačkách, krádežích, sexuálním napadání žen a podobně. Pořádkové síly začaly jednat, ale dokonce ani poté násilníci nepřestali a neodradilo je to od jejich počínání. Okolo 22.45 se začalo prostranství před nádražím i nádraží plnit dalšími migranty. Ženy s doprovodem i bez probíhaly napadány a ponižovány skrze opilé masy těchto mužů, jež ani nelze slovy popsat.  

Tady se začalo zvyšovat nepřiměřené používání pyrotechniky, její vhazování a vystřelování do davu. Došli jsme k závěru, že by tento chaos mohl vést k ještě horším zraněním a dokonce i úmrtím. Po konzultaci s vedením jsme se z důvodu ohrožení osob i věcí rozhodli v rámci možností vyklidit prostor. V průběhu akce byli policisté a pořádkové síly neustále napadáni pyrotechnikou a lahvemi. Z důvodu této situace jsme vedle uzavírky prostoru přistoupili k nátlaku a lehkému násilí.

Komplikací kromě dorozumění se s migranty byl i stav osob kvůli jejich nezřízenému pití a jiných návykových látek.

Během zásahu docházelo k násilným střetům jednotlivců i celých skupin, ke krádežím a loupežím na mnoha místech současně.

Za policisty neustále chodily plačící a šokované ženy a dívky, které líčily sexuální útoky ze strany skupin migrantů. Jejich identifikace už bohužel nebyla možná. Nemohli jsme všechny události, napadení a trestné činy zvládnout, protože jich bylo jednoduše až příliš moc najednou.“

Kromě uvedených situací došlo ještě k celé řadě případů, například:

1. Roztržení dokladů o pobytu s posměchem ve tváři a větou: „Nemůžete mi nic udělat, tak mi zítra přineste nový průkaz.“

2. Jsem Syřan, musíte se mnou zacházet přátelsky. Paní Merkelová mě pozvala.

3. I po použití nátlaku a vykázání se dotyčné osoby znovu objevovaly a ze situace si dělaly legraci. Vzetí do vazby nepřipadalo vzhledem k našim kapacitám v úvahu.

4. Zablokování nástupiště na nádraží kvůli přeplnění. Reakce: Lidé chodili na vedlejší nástupiště skrz koleje. To vedlo k zablokování kolejí a výskytu lidí na nich, což situaci na nástupišti nijak neuklidnilo.

5. Nastoupení do vlaků bylo možné jen skrze právo silnějšího.

6. Na celém nádraží docházelo ke zvracení a vykonávání tělesných potřeb.

7. Mužští migranti, kteří nehodlali nikam jet, na všemožných místech na nádraží spali opilí na lavičkách, v čekárnách i jinde.

8. Když někdo reagoval na volání o pomoc poškozených a napadených, bylo mu silou zabráněno v poskytnutí pomoci zřejmě kumpány pachatelů nebo v nastoupení do vlaku.

9. Poškozeným a svědkům bylo vyhrožováno nebo byli pronásledováni. Z důvodu trvalé přítomnosti pořádkových sil a pozornosti kolemjdoucích na nádraží mohlo být zabráněno mnoha dalším znásilněním.

10. Policista, který sepisoval hlášení, připojil i poznámku: „Nápadné na tom všem bylo, že obrovský počet migrantů v průběhu policejního zákroku postrádal jakýkoli respekt vůči policii, jaký jsem za 30 let u policie ještě nikdy nezažil.“

Ale když maďarský premiér, český prezident nebo exprezident řeknou, že jde o organizovanou invazi nebo že se „jedná o migrační vlnu složenou z ekonomických běženců, uprchlíků a také zahraničních bojovníků, kteří připomínají armádu“, česká i jiná evropská média pořád budou situaci bagatelizovat a blábolit o tom, že to není pravda a že každý, kdo nelže nebo nechce vidět realitu, je xenofob, extremista, blázen či populista. A pořád budou míchat jablka s hruškami. Bohužel i ze střípků, které se dostanou na veřejnost, je stále zřejmější, že pravda je tak hrozivá, že si nakonec cestu ven stejně najde. Jenže otázka je, za jakou cenu a jestli už nebude pozdě.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra