Archeologové na německém ostrově Rujána v Baltském moři objevili stovky více než 1000 let starých mincí, prstenů, perel, náramků či náhrdelníků, které jsou podle odborníků spojeny s dobou legendárního dánského krále Haralda I., přezdívaného Modrozub. Informovala o tom agentura DPA.

Všechno to začalo v lednu, když dva amatérští archeologové (jedním z nich byl teprve třináctiletý chlapec) narazili na jednu stříbrnou minci poblíž vesnice Schaprode. Do dalšího pátrání se zapojili již profesionální archeologové, kteří o víkendu objevili celý poklad. Sdělil to Zemský úřad pro kulturu a památkovou péči spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. „Tento poklad je největším jednotlivým nálezem mincí z doby Modrozuba v oblasti jižního Baltu, a je tudíž mimořádně významný,” řekl vedoucí vykopávek Michael Schirren s tím, že oba amtérští kolegové byli k vykopávkám přizváni.

Zhruba sto z celkem 500 až 600 mincí pochází podle archeologů pravděpodobně z doby panování Haralda I., známého kvůli svému zkaženému zubu, jenž působil namodrale, pod přezdívkou Harald Modrozub. Harald vládl oblasti dnešního Dánska, severního Německa, jižního Švédska a části Norska ve druhé polovině desátého století a přinesl do oblasti křesťanství. Dnes je po něm pojmenována technologie, se kterou přišla švédská firma Ericsson. Tak jako Harald spojoval Skandinávii, technologie Bluetooth propojuje počítače a mobily.

Nakonec byl ale Viking nucen uprchnout do Pomořanska poté, co proti němu vyvolal rebelii vlastní syn Sven Gagalbert. Inu, každá technologie má své mouchy…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra