Že jsou Číňané pracovití, jsme už dávno věděli. Ale jistý muž jménem Chuang Ta-fa z provincie Kuej-čou slovu pracovitost dal úplně jiný rozměr. Jal se totiž strávit 36 let kopáním desetikilometrového akvaduktu ve skalách a po periferii hory, aby své vesnici dopřál přímý zdroj čisté vody. Několikrát přitom ve svých pokusech selhal. Navzdory častému posmívání a urážkám se z něj ale nakonec stal místní hrdina.

Chuang Ta-fa. Muž, kterému nechybí trpělivost ani vytrvalost. Foto China Daily

Pan Ta-fa se docela pochopitelně nesetkal s pochopením, když poprvé navrhl okopávat skalní útes Cchao-wang-pa, snad i proto, že se chystal použít jen ruční nástroje. Ještě děsivější musela být představa, že s těmito nástroji a omezenými prostředky bylo nutné prokopat skalní kanál táhnoucí se po délce 10 kilometrů.

Ta-fův první pokus vytvořit podél útesu vodovodní kanál selhal, ale alespoň to pomohlo vytvořit tunel, který umožnil snadnější průchod podél hory pro místní i cestující. Po letech se natáhl na celou desetikilometrovou délku, a umožnil tak komunikaci a později i rozvod vody pro dvě další vesnice. Uvědomil si ovšem, že pokud chce v projektu uspět, bude potřebovat pomoc dalších lidí a odebrat se studovat inženýrství. Zatímco získával znalosti, pracovníci viseli podél skály a tesali tak usilovně, že na místě pracoviště i přespávali.

Přidali se i další lidé z vesnice a společně s pracovníky se zavěsili lanem okolo pasu, neboť jinak nebylo možné skálu opracovat. Každopádně 36 let od začátku práce, tedy když bylo Ta-fovi 82 let, je celý projekt dokončený a pozoruhodný desetikilometrový ručně vytesaný novodobý akvadukt nyní zásobuje 1200 lidí vodou a mimo jiné také slouží jako obdobně potřebná stezka. Díky této vodě jeho vesnice vypěstuje více než 400 000 kilogramů rýže ročně a oživení místní ekonomiky přivedlo elektřinu a novou přístupovou cestu.

Foto China Daily

Osobní projekt začal v roce 1959 a byl dokončen v roce 1995. Nyní je díky tomuto celoživotnímu úsilí ze skomírající vesnice prosperující oblast. Evropan by si těžko představil, že by strávil polovinu života kutáním do skály (ten by spíše zavolal do místní vodárny nebo najal bagristu, ale podmínky se poněkud liší). Máme se ale od sebe navzájem pořád hodně co učit. A jestli nás k něčemu může stařičký Ta-fa inspirovat, tak to je loajalita a naprosto neúnavná disciplína vůči svým cílům. Ať už jsou jakékoli.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://themindunleashed.com/2017/04/man-spends-36-years-carving-mountainside-bring-water-village.htmlhttp://inhabitat.com/this-man-spent-36-years-carving-through-mountains-to-bring-water-to-his-village/