Na konci února byl na pobřeží v jižní části Španělska mořem vyplavený mladý mrtvý vorvaň. Vědci teď zveřejnili šokující výsledky pitvy. V útrobách mladého samce objevili devětadvacet kilogramů plastového odpadu tvořeného lany, sítěmi, plastovými taškami a barely.
Na pitvě deset metrů dlouhého a šest tun vážícího tvora pracovali experti z El Valle Wildlife Rescue Centre, kteří si myslí, že zemřel na zánět pobřišnice a že infekce se mohly dostat do vorvaně právě kvůli enormnímu množství plastu, na který se vážou.
Vzhledem k tomu, že se do světových moří dostane každý rok zhruba 8 000 000 tun plastu, to není až tak překvapivé.
Přítomnost plastů v mořích a oceánech je jednou z nějvětších hrozeb pro zachování podmořského života, neboť stále více zvířat uvázne v plastech nebo pozřou velké množství plastů, které zařpičiní jejich smrt,“ řekl Consuelo Raosauro, který má ve vládě v Murcijském regionu na jihovýchodě Španělska na starost životní prostředí.
Před měsícem shodou okolností experti varovali, že se v Tichém oceánu nachází 79 000 tun plastového odpadu a zabírají třikrát větší oblast než Francie. Ve filmu Modrá planeta II na tento problém upozornil i přírodovědec David Attenborough.
Jako průvodce filomem Attenborough upozornil diváky, že pokud se množství pastu v oceánch nesníží, mořský život bude na mnoho set let otráven.
Podobných případů, jako je nebohý španělský vorvaň, přitom vědci zaznamenali už mnoho. Například roku 2016 podobným způsobem zemřelo třináct vorvaňů; těla měli plná velkých kusů plastu – v těle jednoho z nich vědci našli třináctimetrovou síť, v jiném sedmdesáticentimetrový kus umělé hmoty pocházející z automobilu. Vloni byl zase na norském pobřeží nalezený vyplavený vorvaňovec zobatý; při pitvě se ukázalo, že má v těle obrovské množství plastu včetně nejméně 30 velkých igelitových tašek.