Gordon Hartman si v roce 2007 na dovolené u bazénu všiml, že si děti nechtějí ve vodě hrát s jeho dvanáctiletou dceru Morgan. Podle něj nevěděly, jak reagovat na někoho s postižením – Morgan totiž trpí formou autismu, který způsobuje, že má chápání pětiletého dítěte. Hartmana to velmi trápilo a stále o tom přemýšlel, až ho napadlo, že by mohl vytvořit místo pro postižené, kde si budou moci hrát společně se zdravými.

„Morgan je úžasná mladá dáma. Když se s ní setkáte, vždy vám vykouzlí úsměv na tváři a nabídne objetí. Často jsme se ale ocitali v situaci, že ji na mnoho míst nemůžeme vzít,“ popsal otec s tím, že ať hledal, jak hledal, žádné takové místo neexistovalo. A tak se rozhodl jej vybudovat sám.

Protože prodal stavební firmu a měl peníze, pustil se do budování zábavního parku za 34 milionů dolarů (celkově už 51 milionů USD), v přepočtu 748 milionů korun. Rozsáhlý areál v Texasu využívají postižení lidé společně s lidmi bez postižení, nějaký handicap má i třetina zaměstnanců.

Otec a dcera. Kvůli autistické Morgan postavil Gordon Hartman zábavní park, aby si měla kde hrát… Foto YouTube

„Chtěli jsme zábavní park, kde by všichni mohli dělat všechno. Kde by si mohly hrát nejen děti se speciálními potřebami, ale také ty bez nich,“ vysvětlil televizi BBC Hartman. Kvůli projektu sdružil dohromady lékaře, terapeuty, zdravotně postižené, ale také rodiče handicapovaných dětí, aby s nimi mohl konzultovat zařízení parku o pětadvaceti hektarech v San Antoniu.

V roce 2010 tak mohl otevřít park nazvaný Morganina říše divů, kde je třeba dobrodružné hřiště, miniaturní vlak nebo kolotoč navržený speciálně pro lidi na invalidním vozíku. Paradoxně jeho dcerka, kvůli níž park stavěl, se na kolotoč odvážila až po třech letech. „Když jsme otevřeli, byla příliš vyděšená, než aby se na atrakci vydala. Nechápala, proč se zvířata pohybují nahoru a dolů. Byl to pomalý proces, ale teď atrakce miluje. Překonat něco, čeho se bála, je pro ni obrovský pokrok,“ dodává pyšný otec na adresu dívky, které je nyní třiadvacet let a jejíž stav se postupně zlepšil. „Víc mluví a její fyzické postižení díky operacím téměř vymizelo. Morgan ví, že je park pojmenován po ní, ale myslím si, že netuší, jak moc znamená pro lidi, kterým změnil život,“ říká Hartman s tím, že park dosud navštívilo už přes milion návštěvníků z více než 67 zemí světa. Lidé s handicapem přitom neplatí vstupné. V červnu byl navíc v San Antoniu otevřen nový Morganin vodní park.

Foto morganswonderland.com

Celý park sice prý prodělává, ale Hartman se snaží pro rodinnou nadaci The Gordon Hartman Family Foundation sehnat peníze jinak. „Otevíráme každý rok s tím, že přijdeme o více než jeden milion dolarů. Zpátky se peníze snažíme získat pomocí dotací a finančních partnerů.“ Že by konečně dotace, které mají smysl?

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

-red-

Zdroj: http://www.bbc.com/news/magazine-40742586