Další soudní obvinění proti nechvalně proslulému Monsantu. Jeho další herbicid, nazývaný dikamba (v originálním znění dicamba), stejně jako přízrak, jenž stále ještě pronásleduje farmáře po celém světě, jménem RoundUp, zabíjí všechno kromě rostlin z geneticky modifikovaných semen. A co víc, lze jej také koupit pouze od Monsanta. Problém je, že herbicidy vybíjejí i rostliny sousedních farem v rekordním a děsivém rozsahu.

S tímto problémem se farmáři potýkají již dlouhodobě. Zatímco jeden je ochoten si geneticky modifikovaná semena zakoupit, a tím pádem agresivní herbicidy používat, jiní volí tradiční metody, nebo se dokonce pokoušejí farmařit zcela „bio“. Problém však tkví opět v tom, že herbicid se rozšíří z půdy jednoho farmáře i na půdu jeho souseda, a jelikož jeho rostliny proti dikambě imunní nejsou, ničí tak jeho úrodu. A co víc, míchají se i GM semena s normálními, takže je nakonec všechno GM.

Na množící se problém s herbicidem dicamba upozornil americký deník Wall Street Journal. Herbicid totiž údajně ničí miliony akrů zemědělské půdy po celém americkém středozápadě. Monsanto se tak opět ocitá na již známém místě – u soudu. Co je na tom ale nejhorší? Nejenom že ničí zemědělcům úrodu, ale ještě je žaluje.

Tato korporace, jejíž morálka je světoznámá svou flexibilitou, zažalovala stát Arkansas, tedy přesněji řečeno státní výbor, který má na starosti zemědělství. Žaloba následovala bezprostředně poté, co se výbor logicky usnesl na zákazu herbicidu dikamba a navrhl zavést přísnější restrikce na podobné herbicidy v roce 2018. Monsanto vyrukovalo s tím, že se jeho herbicid ocitl tváří v tvář neférovému jednání.

Arkansas má ovšem eso v rukávu, a to fakt, že na jeho území bylo nahlášeno nejvíce poškozených akrů půdy ze všech ostatních zemí ve Spojených státech, tedy 900 000 akrů, což je 364 000 hektarů. Okolo 300 farmářů, vědců a dalších zainteresovaných osob se ve středu sešlo v Little Rocku u slyšení, na němž veřejně zazněl návrh státu Arkansas zmíněných restrikcí.

Výsledky zatím neznáme, a stejně ještě není jasné, zda restrikce pro rok 2018 projdou dalšími legislativními orgány. Víme jen to, že miliony akrů zemědělských plodin bylo zničeno někým, kdo má takovou drzost, že ještě spěchá lidi žalovat…

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2017-11-09/monsanto-court-again-powerful-new-herbicide-accidently-kills-36-million-acres-crops