Je dobré připomenout, že ne všechno je bezpečné nechávat otevřené nebo dostupné zvířatům jen proto, že nám to neubližuje (alespoň ne okamžitě a viditelně). Některé věci a potraviny jsou všeobecně známé, například víme, že čokoládu většina zvířat a zejména psi nestráví, a je pro ně tedy smrtelně nebezpečná. Takových obyčejných, leč nebezpečných věcí je ale více:

Ethylenglykol

Je sloučenina široce využívaná v nemrznoucích chladicích kapalinách, například v brzdové kapalině, v různých barvách, nátěrech a také v náplních do tiskáren. Psy a kočky ale láká chuť a vůně této sloučeniny a už malé množství může být velice nebezpečné; polovina čajové lžičky na každé půl kilo psí váhy může být smrtelná. Humane Society of the United States navíc došla k závěru, že jedna jediná čajová lžička může být smrtelná pro dospělou kočku.

Protizánětlivé léky

Tyto léky jsou široce rozšířené a většina populace je používá a přechovává doma. Někdy se tyto léky v menších dávkách používají i u zvířat, případně se přizpůsobí. Tyto druhy jsou méně toxické, ale pořád jsou stejně jako lidské léky nebezpečné a mohou být i smrtelné, pokud se k nim zvíře dostane bez kontroly. Předávkování vede k selhání ledvin a vytváření vředů. Nikdy svým zvířatům nedávejte léky bez souhlasu veterináře!

I další typy léků jsou pro domácí mazlíčky nebezpečné – antibiotika, antidepresiva, léky proti kašli, steroidy i další typy.

Mince a kovy

Někteří domácí mazlíčci, obzvláště psi, mají ve zvyku brát do pusy takřka cokoliv, co najdou na podlaze, včetně mincí a kousků kovů, například šrouby nebo kousky počítačového hardwaru. Některé kovové věci mohou být relativně bezpečné, projdou trávicím traktem bez problémů, ale nesmí obsahovat zinek, neboť ten vede k otravě.

Když se předmět s vysokým obsahem zinku dostane do žaludku, začne reagovat a žaludek jej absorbuje do krevního řečiště. To může vést k poškození, popřípadě selhání ledvin nebo srdce.  Zinek se může objevit i v topických mastech, včetně mastí proti vyrážce u batolat.

Xylitol

Toto oblíbené sladidlo bez cukru, nazývané také dřevný nebo březový cukr, se může nacházet ve žvýkačkách, zubních pastách či vitaminových doplňcích, dokonce i v určitých potravinách (arašídové máslo). Množství této ingredience se v různých produktech liší, ale nebezpečné je pro domácí zvířata tak či onak. Při trávení může zvířatům způsobit selhání jater, a to i v relativně malém množství. Dochází totiž k život ohrožujícímu poklesu množství cukru v krvi během 10 až 15 minut.

Jed na krysy

Tento bod je zřejmý, ale je důležité podotknout, že psa otráví i to, že zakousne otrávenou myš, případně je smutným trendem, že naštvaní sousedé nebo i úplně cizí lidé schovávají jed na krysy po parcích a zahradách. Pokud pes sežere něco podezřelého, je potřeba ihned spěchat za veterinářem a ideálně mu říci, pokud je možné, o jaký jed se jedná, neboť pro různá složení existují různá řešení.

Svítící tyčky a bižuterie

Pozor i na věci a nátěry, které svítí ve tmě. Obsahuje mazlavou, hořce chutnající kapalinu zvanou Dibutyl ftalát (DBP), která by ve styku s domácím zvířetem mohla vyústit v neblahé následky. Chemikálie sice není nijak extrémně toxická, ale vyvolává u psů slinění, dávení se a zvracení, a také může popálit kůži a oči.

Čisticí prostředky

Stejně jako je potřeba je držet z dosahu dětí, tak to samé platí pro zvířata. Detergenty, změkčovače a podobné způsobují vředy a další závažné problémy.

Baterie

Kdyby se vašemu psu podařilo spolknout baterii, alkalický nebo kyselinový obsah se může uvolnit, což by způsobilo velice vážná zranění. Pokud k takovému případu dojde, nesnažte se vyvolávat zvracení a volejte veterináře. Zvíře by muselo na operační sál, aby se baterie odebrala, a mezitím je dobré umýt ústa zvířete teplou vodou, a ulevit mu tak od korozivní kapaliny v ústech.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroj: https://www.mnn.com/family/pets/stories/household-items-toxic-pets