Pověst o takzvané věži lebek, která měla děsit španělské dobyvatele říše starých Aztéků, se na území dnešního Mexika po generacích traduje už dobrých 500 let. Archeologové s průzkumem, jehož cílem bylo ojbevení záhadné stavby, začali už před dvěma lety; odkrýt se jim ji podařilo teprve nedávno.

Kruhové zdi postavené z lidských lebek archeologové našli v centru Mexico City poblíž takzvaného Velkého chrámu. Téměř devítimilionové hlavní město Mexika je na archeologické objevy bohaté, protože na stejném území se před pěti sty lety nacházelo město Tenochtitlán, centrum tehdejší říše Aztéků. Zatím vědci napočítali přes 670 lebek, ale předpokládají, že s pokračujícím výzkumem jich bude ještě přibývat. Kromě toho, že objev prokázal existenci věže lebek a z pověry učinil fakt, přinesl i jedno velké překvapení, které nutí archeology k přehodnocení postoje k aztéckým rituálům.

Z historických záznamů se dochovala výpověď jistého španělského vojáka jménem Andres de Taipa, který se zúčastnil dobývání Mexika v roce 1521 pod vedením slavného kolonizátora Hemána Cortése. Aztékové měli podle Španělů vystavět věž z lebek poražených a zajatých vojáků, která měla fungovat jako výstraha pro každého, kdo se opováží na indiány zaútočit.

Archeologové si tak byli téměř jistí, že zdi budou postavené z výhradně mužských ostatků. Poté, co lebky prozkoumal tým fyzikálních antropologů, se k velkému překvapení přišlo na to, že jsou zde přítomny i ženské a dětské lebky.

„Čekali jsme, že najedeme jen lebky převážně mladých mužů, kteří zemřeli v boji. Je zřejmé, že ženy ani děti do války jít nemohli. Muselo se stát něco, o čem nemáme žádné historické záznamy,“ říká Rodrigo Bolanos z Mexického národního instutu pro antropologii a historii.

Jak se do stavby z ostatků nepřátelských válečníků dostaly lebky žen a dětí, zatím není vůbec jasné. Podle archeologů bylo vršení hlav poražených nepřátel nebo skládání lebek do regálů u středoamerických kultur poměrně běžnou praktikou, kvůli čerstvému objevu ale budou muset význam podobných rituálů přehodnotit.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Lukáš Marek, časopis Šifra