Policejní dozorčí orgán uvedl, že policisté v Londýně často záměrně nezaznamenávají do statistik různé zločiny, včetně například domácího násilí a zneužívání, pokud jsou doprovázeny ještě jinými zločiny.

A tak se například zjistilo, že jeden z deseti násilných sexuálních zločinů, včetně znásilnění, nebyly do statistik zaneseny. plicisté též opomíjeli zaznamenávat mnohé drobné kriminální činy. Kriminalita tak ve skutečnosti může být vyšší než na papíře.

S takovou není divu, že více než polovina Britů ztratila postupně důvěru v policii. Na co se ale Britové spolehnout mohou, je fakt, že pokud by někdo spáchal jakýkoli zločin vůči minoritám, vyšetřován bude velice horlivě. Dvojí metr je totiž celoevropský tend.

Jestliže uvážíme, že Londýnská metropolitní policie nezaznamená do statistik každý rok přes 94 500 nahlášených trestných činů, dělá to z celkového počtu 10,5 procenta, alespoň podle odhadů policejních a hasičských dozorčích orgánů.

Šéfinspektorát policie, hasičů a záchranářů Jejího Veličenstva (Her Majesty’s Chief Inspector of Constabulary and Fire and Rescue Services – HMICFRS) zjistil, že policisté nezaznamnávají do statistik některé trestné činy typu zneužívání a domácího násilí, jakmile byly doprovázeny nějakými jinými trestnými činy, třeba narušováním veřejného pořádku nebo jinou drobnou kriminalitou.

Loni Metropolitní policie zaznamenala 800 000 trestných činů a inspektoři věří, že dalších 100 000 vůbec nezapsali, protože si jich nevšímali nebo je nerozpoznali. „Myslíme si, že zmiňované případy trestných činů nebyly zaznamenávány obecně, neboť je policisté možná ani nerozpoznali nebo nepochopili, že je třeba je zaznamenat jako vícečetné kriminální činy,“ napsali inspektoři.

Při auditu více než 1369 reportů a zpráv o zločinech od 1. 7. 2017 do 31. 12. 2017, inspektorát HMICFRS zjistil, že nebylo nahlášeno víc než 41 procent případů zneužívání a domácího násilí, napadení a přepadení. to se může týkat až 28 100 násilných trestných činů.

„Proklouzlo“ tak třeba každé desáté znásilnění a sexuální napdení. Nedávno Británii překvapilo zveřejnění výzkumu, podle kterého více než polovina občanů Spojeného království ztratila důvěru v policii. Padesát sedm procent pak prohlásilo, že kontrola celých městských oblastí se přesunula z rokuou policistů do rukou zločinců.

A to ještě nevěděli, že se tolik trestných činů prostě „ztratí“. Takovouto optikou je třeba v Německu úplná pohoda – neboť tam do statistik nezahrnují trestné činy migrantů. I proto mohli oficíři hlásit, že se v Německu snižuje kriminalita.

Je to podobné, jako kdybyste zkoumali ceny potravin a inflaci a ze spotřebního koše vyndali třeba máslo, protože zrovna zdražuje a zkreslilo by vám žebříček.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra