Jak se rozhodne rakouský prezident Alexander Van der Bellen? Kontaktovalo ho totiž 130 rodin Jižního Tyrolska, které v Rakousku hledají azyl. Chtějí zabránit tomu, aby jejich děti byly povinně očkované.

Nápad s azylem měl aktivista Reinhold Holzer z rodičovské iniciativy Ökokinderrechte Südtirol (volně přeloženo: Ekologická práva dětí Jižní Tyrolsko).

Známé italské tiskové agentuře ANSA sdělil: „My svoje děti nenecháme otrávit. O azyl nežádají jen lidé, kteří utíkají před válkou, ale také ti, jejichž práva byla porušena.“

Jižní Tyrolsko je italský region, který očkování odmítá nejvíc ze všech. Za to ale lidem hrozí sankce a pokuty. Ve školním roce 2017/18 se děti v Itálii musejí naočkovat proti dvanácti (!) onemocněním. Nařizuje to vládní dekret, který byl čerstvě odsouhlasen.

V zásadě platí povinné očkování pro děti od „narození až do 16 let“, uvedl deník Il-Messaggero, přičemž neočkovaným dětem a mladistvým se od podzimu může odmítnout návštěva školního zařízení. Rodiče, kteří odmítají očkování svých dětí, riskují pokutu až do výše 7500 eur a v extrémních případech zbavení práva na péči o dítě.

Rekordní počet případů spalniček během poslední let vedl k dlouhé debatě o zavedení povinného očkování. Od poloviny května zdravotní úřady zaregistrovaly 2395 onemocnění spalničkami, což je šestkrát víc než ve stejném období loňského roku. Nicméně stále není jasné, zda za vzestup onemocnění mohou odmítači očkování, nebo ilegální imigranti, případně něco jiného. Například v Česku jsou v posledním desetiletí hlášené případy spalniček u nás prakticky jen onemocněním cizinců.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Jan Běhůnek, homaterapie.cz

Zdroj: https://www.unzensuriert.at/content/0024236-Wegen-Impfplicht-Italien-130-Familien-aus-Suedtirol-wollen-Asyl-Oesterreich