V americkém federálním státě Oklahoma, kde jsou velmi aktivní těžařské firmy, došlo loni k rekordnímu počtu zemětřesení. Bylo zde zaznamenáno celkem 1829 zemětřesení, z toho několik otřesů bylo velmi silných. V září došlo k zemětřesení o síle 5,8 stupně Richterovy stupnice, v listopadu pak k zemětřesením o síle 4,5 až 5,0 stupňů Richterovy stupnice.

Frakování je specifická, velmi nebezpečná a neekologická forma těžby ropy a zemního plynu z břidlicových hornin. Při využití této metody se pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi do vrtu; její tlak v podzemí rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn. Chemikálie se používají proto, aby usnadnily migraci tekutin (v podstatě mají velice podobnou funkci jako saponáty ve vodě na nádobí). Podle britské studie z roku 2014 i jiných dostupných dat způsob těžby z břidlicových hornin zvaný hydraulické štěpení neboli frakování s sebou nese možná rizika podobná těm, jaká šlo v minulosti pozorovat u vědeckých a technických inovací, jako byly azbest, tabák či škodlivá látka thalidomid.

Frakování se používá především ve Spojených státech. Jedním z důsledků jsou právě četná zemětřesení. Guvernérka Oklahomy a republikánka Mary Fallin Copelandová kvůli otřesům vyhlásila nouzi a různá další omezení, které se týkají frakovacích vrtů a jejich zdrojů vody. Po celé Oklahomě existuje cca 4000 frakovacích zařízení a vrtů.

Zpravodajský web MintPressNews píše, že jen v samotném městě Payne, která má kolem 200 frakovacích vrtů, loni prakticky každý den zaznamenali zemětřesení. Do roku 2007 se přitom tento fenomén v regionu vůbec nevyskytoval.

Kromě zemětřesení, které způsobuje velké škody na infrastruktuře, dochází také ke kontaminaci pitné vody. Používané chemikálie, které se do země pouštějí, aby se země získal zemní plyn a ropa, způsobují silné znečištění pitné vody. Voda je následně otrávená a není vhodná pro další použití.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Překlad: Jan Běhůnek, homaterapie

Zdroj: https://www.contra-magazin.com/2017/01/oklahoma-fast-1-900-erdbeben-wegen-fracking/