„Všichni si mysleli, že po Majdanu bude lépe, ale ukázalo se, že je hůře. Za Janukovyče se žilo lépe. Tehdy byl dolar za osm hřiven a ceny v obchodech nerostly nad únosnou mez. Teď je všechno naopak. Platy se snižují a na ceny se ani podívat nechceš. Dolar je za 25 hřiven. To není život, ale přežívání,“ postěžoval si jedenadvacetiletý kyjevský mladík Nikita.

Nikoho, kdo sleduje situaci na Ukrajině a čte „alternativní“ média, tento popis situace zřejmě neohromí ani nepřekvapí. Zajímavější než obsah tohoto výroku je ale v tomto případě článek a médium, ve kterém zazněl. Jmenuje se V Kyjevě skončila doba hájení. Před Majdanem bylo lépe, stěžují si lidé a vyšel 14. prosince na serveru iDnes.cz, jenž přinesl reportáž z hlavního ukrajinského města. „Hodně toho naslibovali, ale pro lidi nic nedělají. Takto se žít nedá. Staří lidé nemají na léky ani na jídlo, nemají na služby ani na nájem,“ připojil Nikita. Souhlasí s ním i jeho kolegyně Julija, podle níž se Ukrajinci během dvou let od Majdanu v mnohém změnili: „Myslí jinak, už nemlčí. Politici se ale nezměnili, lidi jsou s vládou nespokojení. Nechtějí Jaceňuka ani Porošenka.“

Popularita premiéra Arsenije Jaceňuka a jeho strany se během posledních měsíců propadla podobně hrozivě jako životní úroveň a proti premiérovi začali vystupovat i někteří koaliční poslanci. Když Jaceňuk v pátek v parlamentu přednášel zprávu o výsledcích roční práce své vlády, ukrajinská média spekulovala, že vládní koalice by páteční schůzi nemusela přežít.

Poslanci od hlasování o nedůvěře nakonec upustili, neboť je země v pasti – přesněji řečeno kvůli ozbrojenému státnímu převratu řízeného z USA a EU, jemuž mainstreamová média v čele s iDnes.cz od začátku říkají eufemisticky „revoluce“, skončila ve spárech Mezinárodního měnového fondu. „Vláda bez premiéra, parlament bez koalice a země bez rozpočtu, to vše by mělo za následek pozastavení spolupráce s MMF. Bez další tranše ve výši 3,9 miliard dolarů by se země do měsíce propadla do hyperinflace. To by byl nezodpovědný scénář,“ uvedl podle Financial Times poslanec Jurij Lucenko z Bloku Petra Porošenka.

To jeho kolega Oleg Barna tolik státnický nebyl a premiéra Jaceňuka popadl rovnou za rozkrok a odtáhl ho od řečnického pultíku pryč, načež se poslanci tradičně servali jako koně. Glosu o tomto představení a video najdete zde.

„Pokud padne vláda, hůře nebude. Ukrajině by měli vládnout lidé, kteří se o ni zajímají. A to Jaceňuk ani Porošenko nejsou. Ti se zajímají jen o to, jak ji rozkrást. Je mi líto lidí, kteří za naši zemi bojovali a obětovali kvůli tomu život. Za vládu, která je podvedla,“ říká Julija s odkazem na více než stovku lidí, kteří během demonstrací na Majdanu zahynuli.

A co teprve ti, kteří zahynuli třeba v Domě odborů v Oděse, kde je upalovali a mučili zabijácká komanda, neonacistické jednotky tzv. Národní gardy a obávaný kriminálnický oddíl složený převážně z propuštěných vězňů, který operoval pod názvem Kyjev 1. Tyto temné síly byly hybnou silou i takzvaných „mírumilovných demonstrací“, jež vedly ke svržení prezidenta Viktora Janukovyče a tomu, co se děje na Ukrajině dnes.

„Pár dní před páteční schůzí zavítal do Kyjeva americký viceprezident Joe Biden, který ukrajinské politiky před možným rozkolem a pádem vlády důrazně varoval,“ referuje ve zmiňované reportáži iDnes, jenž celou dobu stejně jako jiná česká a západní mlčel jak o Joe Bidenovi, když režíroval „revoluci“ a mluvil do sestavování vlády přímo v Kyjevě, kde byl jako doma, tak o jeho povedeném synkovi Hunterovi, jenž čistě náhodou a demokraticky stanul v čele největší ukrajinské plynové společnosti.

Nyní dokonce viceprezidenta Bidena z korupce nařkl i list New York Times. Výstižný článek Biden v Kyjevě: Jak zachránit hroutící se zemi i své osobní zájmy. Islamistická enkláva a příprava džihádistů v Chersonské oblasti. Koordinují USA a ISIL postup nejen v Sýrii, ale i na Ukrajině? si můžete přečíst na serveru Protiproud.cz.

Jaká asi musí být opravdu situace na Ukrajině, když i ta média, která den co den vykřikovala oslavná propagandistická hesla o ukrajinských světlých zítřcích, připouštějí, že situace v zemi je ještě horší, než když v ní vládl zlosyn Janukovyč, kvůli kterému se údajně celý ten parádní Majdan vlastně konal?

Co je ovšem potěšující, tuto taktiku perfektně prokoukli i čtenáři diskutující pod článkem na iDnes.cz. „Když už i naše média přiznají takové nálady ukrajinských občanů, musí tam být fakt zle,“ píše čtenář Jan Richter. „Jaká to náhoda. Před Majdanem lépe, za Kaddáfího lépe, za Asada lépe, za Husajna lépe, za el Abidine Ben Aliho lépe… Aneb kam vleze USA a spojenci…“ glosuje Miroslav Konečný. „Jak mohl tenhle článek projít cenzurou?“ ptá se další. Nebo: „Na naší veřejnoprávní nedávno jeden expert povídal, že toto všechno jsou jen pomluvy zlého Ruska a může za to Putin.“

Abychom to shrnuli: čas od času se i v českém mainstreamovém matrixu objeví článek, který oproti zbytku produkce realisticky naznačí, jak se věci mají. Ale kdybyste od těchto médií chtěli, aby dávala věci do souvislostí, musíte si přečíst diskusi pod články. Tam se většinou dozvíte víc. Pokud tedy diskusi zrovna nezruší, jako když nedávno všichni čtenáři do jednoho v diskusi napsali, co je podle jejich názoru autor zač.

 

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.

Pořídit si můžete i digitální verzi, kterou lze pohodlně číst na mobilu, počítači či tabletu. Za skvělou cenu dostanete půlroční nebo roční přístup ke všem časopisům najednou.