Když všichni čtenáři napsali v diskusi, že je autor … , iDnes zrušil diskusi

Cenzura v českých médiích pokračuje. Jakmile napíšete, že autor píše nesmysly, kritické názory se jednoduše smažou...

Komentář s názvem Jsme ve válce. A běženci jsou na naší straně se jeho autorovi, redaktorovi Mladé fronty Dnes Luboši Palatovi, opravdu příliš nepovedl. Soudě alespoň podle reakcí čtenářů, kteří jej považovali za ještě horší než obvykle. Připomínal podle nich spíš parodii na novinařinu, a tak mu to čtenáři dali v diskusi pod článkem patřičně pocítit. Krátce po publikování článku v sobotu dopoledne se zde objevilo zhruba dvacet komentářů, které se jednomyslně shodly na tom, že je autor mimo mísu, slovy jednoho pána „vůl jak anděl“ – debatovalo se pouze o tom, zda je to deficit od přírody, přehnal to večer s alkoholem či s hulením, případně je nekompetentní nebo zaplacený. Některé příspěvky byly vážně vtipné, třeba když jeden z autorů příspěvku glosoval, že poznal autora komentáře už podle titulku a klidně by se býval vsadil.

A tak jsem se po obědě těšil, jak se debata vyvinula, a s velkým zklamáním jsem zjistil, že ji nejdůvěryhodnější zpravodajský server, jak sám sebe iDnes bůhvíproč označuje, zablokoval a smazal. Což je vzhledem k tomu, že nadávky vůči mému bývalému kolegovi Luboši Palatovi (setkali jsme se spolu před skoro deseti lety v Lidových novinách – já začínal jako korektor v magazínu, on byl etablovaným členem redakce zahraničního zpravodajství) nebyly nikterak ostré ani vulgární, a víceméně pouze reagovaly na to, co Luboš Palata napsal.

Takže jediný důvod, který by mohl redakci iDnes vést ke zrušení diskuse, je fakt, že ani jeden čtenář nesouhlasil s obsahem textu. Může se tomu ale někdo divit? Přečtěte si ho a pochopíte. Té diskuse je vážně škoda.

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra