Kdo je tady agresivní? Šokující Putinova odpověď reportéru BBC

Šifra připomíná jedno video ze začátku roku, které by nemělo zapadnout - Vladimir Putin v se v něm ptá novináře Johna Simpsona, zda náhodou neztratil soudnost.

Britský novinář se na setkání s ruským prezidentem zeptal na to, proč Rusko ohrožuje vzdušný prostor západních zemí a přispívá k napětí na Ukrajině a nové „studené válce“. Bylo to ještě mnoho měsíců předtím, než přerostla studená válka ve válku opravdovou a Rusko se pustilo do boje s Islámským státem v Sýrii.

Nicméně právě způsob, jakým se novinář ptá, i slova politika, který novináři odpovídá jako malému dítěti, perfektně vystihují podstatu současného dění ve světě i toho, proč se pořád točíme v kruhu.

„My jsme 19 nebo kolik let vedli jednání o připojení k WTO. Přistoupili jsme na mnoho kompromisů. A vždy jsme vycházeli z toho, že ty dohody jsou železobetonové. Takže jsme se připojili k WTO, kde platí nějaká pravidla. Za porušení těchto pravidel, za porušení norem mezinárodního práva a charty OSN byly vůči ruské ekonomice jednostranně zavedeny protiruské sankce. Absolutně protiprávně. Zase nemáme pravdu? My chceme rozvíjet normální vztahy v oblasti bezpečnosti a boji proti terorismu,“ dodává Putin nakonec ve videu, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Podpořte šíření svobodných informací tím, že si zakoupíte předplatné jedinečného tištěného měsíčníku Šifra. Klikněte zde.