Každý francouzský občan je nyní i automatickým dárcem orgánů. Stejně jsou na tom Češi

Všichni francouzští občané jsou nyní dárci orgánů – tedy kromě případů, kdy jsou z programu oficiálně vyškrtnuti. Nový zákon začal platit 1. ledna a registruje všechny jako dárce orgánů. Jediný způsob, jak se tomu vyhnout, je přihlásit se do národního registru odmítnutí (National Rejection Register).

Agentura The World Post tlumočí vyjádření: „Zákon říká, že jsme všichni dárci orgánů a tkání, pokud výslovně nevyjádříme nesouhlas.“

Na „odmítací seznam“ se podepsalo údajně na 150 000 lidí, o čemž informoval Huffington Post. Reakce na choulostivou situaci v Evropě, kde se neustále navyšuje počet lidí čekajících na transplantaci (údajně až 16 lidí denně zemře během toho čekání), se podle mnohých zdá být skvělým řešením, jaké je hodno solidárního státu. Podle jiných jde o zásah do svobod člověka, respektive rodiny, která až doposud měla rozhodné slovo.

Tak hlavně to srdíčko… Foto Pixabay

Nový přístup k dárcovství orgánu zavládá i v sousedním Německu. Spolkový sněm nyní projednává nový transplantační zákon, který bude adresovat narůstající počet pacientů, čekajících na transplantaci (v Německu je to v současné době 12 000 lidí), přičemž dárců stále ubývá. Pokud dojde ke schválení nového zákona, zdravotní pojišťovny budou shromaždovat postoj svých klientů prostřednictvím pravidelných dotazníků a jejich odpovědi se elektronicky uloží do čipů na zdravotních kartách.

V Česku je situace podobná jako ve Francii – očekává se, že zesnulý by s darováním orgánu souhlasil. Pokud si někdo výslovně nepřeje své orgány po smrti sdílet, musí se, stejně jako nyní lidé ve Francii, zapsat do specifického registru. Oproti Francii se u nás jedná pouze o tisíce lidí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem

Jan Petrák, časopis Šifra

Zdroje: http://www.fox25boston.com/news/french-citizens-now-automatic-organ-donors-under-new-law/481205340, http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/1035384, http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/v-nemecku-je-stale-mene-darcu-organu-zmenit-to-ma-novy-zakon–1035760