Představte si tu situaci. Máte potomka, pro kterého jste udělali první poslední. Jelikož šlo o dítě, které mělo talent i chuť něco dokázat, snažíte se mu vytvořit ty nejlepší podmínky. Miluje lyžování? Přestěhujete se do Špindlerova Mlýna. Aby se mohlo všestranně rozvíjet, zařídíte pro něj domácí vyučování. Přesně jako to udělal zpěvák Janek Ledecký a jeho žena Zuzana pro svou dceru Ester.

Tím, že jde o známého a úspěšného zpěváka a skladatele, mohl si dovolit víc než běžný občan, ale kariéra dcery jej stála bratru 12 milionů korun, každá profesionální sezona vyšla na tři miliony, což je pořádná raketa. Otec ji podporoval od pěti let, kdy začala lyžovat, a celá rodina žila jejím sportem.

Kdyby ji to v osmnácti přestalo bavit nebo se zranila, případně nebyla tak dobrá, šlo by o pořádně drahý koníček, ale co by (některý) rodič pro úspěch a spokojenost svých dětí neudělal. Ester Ledecká ale sport miluje a dokázala to. Vede si tak skvěle, že jde v současné době o jednu z nejzářivějších hvězd nejen českého sportovního nebe, ale doslova o globální sportovní celebritu. „Talent je deset procent úspěchu, u Ester jde o obrovskou vůli a jedinečnou povahu,“ vyprávěl v jednom rozhovoru pyšný otec.

Na její olympijskou jízdu na lyžích v superobřím slalomu v korejském Pchjongčchangu, kterou vyhrála navzdory tomu, že se vždy specializovala na snowboard, sportovní fanoušci jen tak nezapomenou. Sponzoři se hrnou a cena Ester „na trhu“ je na vrcholu. Splněný sen. Fenomenální úspěch.

Janek Ledecký se tak zařadil po bok dalších úspěšných individualit, které věřily své vlastní cestě a prorazily i v disciplínách, pro které v Česku nejsou tak dobré podmínky. Je to stejná písnička jako u Šárky Záhrobské, za jejímž úspěchem stál otec Petr, nebo u Martiny Sáblíkové, kterou dotáhl na vrchol trenér Petr Novák. Uspěli nikoli díky podpoře sportovních svazů a jejich funkcionářů, kteří by měli vytvářet pro sportovce zázemí, ale navzdory jim.

A přesně v této chvíli přijde Svaz lyžařů ČR, který na nadějnou sportovkyni celou dobu … nemyslel, nijak se na jejím rozvoji nepodílel a rodičům, kteří všechno táhli, mírně řečeno příliš nepomáhal. Přijde a chce se na úspěchu přiživit. A používá k tomu dost nevybíravé metody.

Agentura Sport Invest, která Ester Ledeckou zastupuje, to udělala velmi chytře. Její šéf David Trávníček se v branži pohybuje dlouho a umí pracovat i s médii. A tak během vyjednávání se Svazem lyžařů ČR vypustil informace do médií. Proč? Protože věděl, že národ Ester miluje, a ta tak bude mít v zádech podporu veřejnosti.

Díky tomu si může každý udělat obrázek sám. Sport Invest sdělil, že Svaz lyžařů ČR vyhrožuje Ester Ledecké, že když nepodepíše, nebude moct závodit, jelikož nebude reprezentantka. Ve sportu jde o velké peníze a o ty se hraje samozřejmě i tady. Po Trávníčkově tahu byl na řadě lyžařský svaz. A ten vytáhl těžký kalibr – zveřejnil sumu, kterou Ledecké nabízí. Může se tím pokusit hrát na strunu závisti. Svaz se hájí tím, že nabídl Ester Ledecké coby nejúspěšnější reprezentantce dobré podmínky – 3 773 067 korun. Tolik peněz, může si říct někdo. Neuvidí už ale, že je třeba platit cestování, soustředění, fyzioterapuety, kondiční trenéry, servismany, vybavení… A to vše dvakrát – jednou lyže, jednou snowboard.

Čtyři miliony jsou pro tak špičkovou závodnici, jako když plivne. Příspěvek od svazu sezonu zdaleka nepokryje. Jak navíc podotýká David Trávníček: „Je nám líto, že se svaz snížil k detailům smlouvy, což se ve slušné společnosti nedělá. Peníze totiž nejsou svazu, ten je jen průtokovým ohřívačem peněz z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. A všechny ty finance musí být od Ester složitě proúčtovány. Není to tak, že by získala na účet peníze a rozhodovala se, na co je upotřebí. Naopak částka, kterou Ester v uplynulé sezoně vyjela pro svaz, se bude blížit pěti milionům korun a složitě proúčtovány být nemusí.“

To je jedna věc – Svaz se tváří, jako že něco platí, a Ester by to bez něj nezvládla. Přičemž je to přesně naopak. Svaz jen přerozděluje peníze, které nejsou jeho, a naopak vydělává na tom, když jsou závodníci úspěšní. A ještě mu je to málo a chce víc. Svaz potřebuje Ester v tuto chvíli mnohem víc než ona jej.

Spor se ale nikdy nevedl o výši částky, kterou má Ester ze státních peněz poslat – to byla jen lehká podpásovka ze strany svazu -, ale o to, že podepsání smlouvy by Ester Ledecké znemožnilo uzavírat smlouvy s komerčními partnery dle svého uvážení. Svaz jí chce mluvit do toho, které sponzory mít může a které nemůže. Ze sponzorských smluv přitom plynou mnohem větší peníze.

Janek Ledecký na středeční tiskové konferenci vyprávěl, jak to celou dobu s podporou svazu vlastně bylo. „Poprvé, co jsem byl nucený jednat s organizací a přizpůsobovat se pravidlům organizace, která je napojená na veřejné prostředky, bylo, když začala Ester závodit, to jí bylo 6 let. Od té doby vedeme se Svazem lyžařů České republiky nepřetržitou válku. Nikdy to nebylo o výši příspěvku, které na začátku nebyly žádné.”

Naštvalo ho ale, že si Svaz lyžařů myslí, že závodníci závodí díky svazu. „Chtěl bych říct, že to tak není. Bez členství ve Svazu lyžařů si ale nezazávodíte, prostě vás nepustí na start. Nicméně pravda je taková, že kdyby tady nebyl svaz, tak by se závodníkům závodilo úplně senzačně. Jenže funkcionáři svazu by si museli najít nějakou práci,” glosuje ironicky snahu „podojit“ úspěšnou lyžařku.

Při té příležitosti vyzval Ledecký šéfa Svazu lyžařů ČR Lukáše Sobotku k rezignaci. A vystihl podstatu sporu naprosto přesně: „Jestli je to frajer, rezignuje sám za sebe. Spíš se ale bude funkce držet zuby nehty, jako pijavice na toku státních peněz.“

Spory o sponzory a peníze, tvrdé vyjednávání o smlouvě, to všechno by se možná ještě dalo překousnout, ale to není nic proti tomu, že se Svaz lyžařů ČR uchýlil k vydírání. Začal naší nejlepší závodnici vyhrožovat, že ji nepřihlásí na závody, pokud nepodepíše pro ni nevýhodnou smlouvu. To je taky jediný důvod, proč musí v tom bizarním Svazu Ester Ledecká zůstat – bez účasti v něm by nemohla podle mezinárodních pravidel závodit.

„Ten důvod, proč tady (na tiskové konferenci) jsem, je, že mě opravdu vytočilo, že došlo na pohrůžky, které zaznívaly celou tu etapu našeho soužití, nebo spíš zákopového boje, se Svazem lyžařů. (…) Pořád mají vztyčený prst a říkají: Tam tě necháme závodit, tam nenecháme, tam tě pustíme a sem nepojedeš. A ted po úžasném úspěchu, který se Ester podařil v tomto roce, mě dostalo na koleno prohlášení, že ji nepřihlásí na závody. Že jí nepodepíše reprezentační smlouvu a že doporučí partnerům, kteří Ester celkem věrně podporují, jako je třeba Dukla, aby s Ester přerušili smlouvu. Považuji to za bizarní a nehoráznou záležitost,“ hřímal Janek Ledecký na tiskovce.

Svaz lyžařů se ještě v úterý dušoval, že Ester Ledeckou normálně k závodům přihlásí a že není pravda, že by jí vyhrožoval. Jenže lhal. Sport Invest zveřejnil text dopisu z 23. srpna, vyzývajícího k podpisu smlouvy, kde šéf svazu doslova píše: „Výkonný výbor dále rozhodl, že pokud tak nebude učiněno do 31. srpna 2018, nebude mít Ester Ledecká statut reprezentanta ČR, bude zastaveno veškeré financování ze strany SLČR a vyzveme ČOV a Duklu ke stejnému postupu. Tím pádem nebude ani Ester Ledecká přihlašována na závody.“

Lhát a krást, to by jim šlo. Podporovat sportovce? Od toho tam ale evidentně nejsou. Bránit však sportovat lidem, kteří dokázali uspět navzdory jejich „podpoře“ a dotáhli to zcela sami na vrchol, to už je na pěst. Doufejme, že využije Janek Ledecký polularitu svou i své dcery k tomu, aby rozdmýchali s podporou veřejnosti malou revoluci a parazity na Svazu vymetli. A v případě nástupu nových je dotlačili ke kultivaci a tomu, aby se museli chovat slušně, plnit svou roli a nebýt drzí jako lázeňské veverky. To bude možná těžší disciplína než výhra dvou olympijských medailí.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra