Z kanadské hymny s největší pravděpodobností zmizí slova opěvující syny země. Místo synů budou Kanaďané nově zpívat o „všech z nás“. Rozhodl o tom kanadský parlament, který schválil genderově neutrální změnu v textu písně, která je hymnou země od roku 1980, kdy nahradila královskou britskou hymnu God Save the Queen. Úpravu ještě musí podepsat generální guvernérka.

Web stanice BBC zmínil, že se o změně jednalo již dlouhá léta. Konec druhého verše kanadské hymny „Láska pravého vlastence vede všechny tvé syny“ byl dlouhodobě terčem stížností feministek, ke kterým se přidalo mnoho liberálních politiků. Nyní získali liberálové v parlamentu většinu, a tak se jim podařilo změnu prosadit.

O Canada!
Our home and native land!
True patriot love in all thy sons (all of us) command.
With glowing hearts we see thee rise,
The True North strong and free!
From far and wide,
O Canada, we stand on guard for thee.
God keep our land glorious and free!
O Canada, we stand on guard for thee.
O Canada, we stand on guard for thee.

Podle BBC byla navržena změna vypouštějící „syny“ z hymny již celkem šestnáctkrát.  Sílu nabralo hnutí za změnu hymny v roce 2013, kdy o ni začala usilovat veřejně aktivní skupina čítající mimo jiné spisovatelku Margaret Atwoodovou či někdejší premiérku Kim Campbellovou.

Tato událost je součástí širšího hnutí za změnu historie, kterou se moderní levice pokouší přetvořit v souladu s jejím „progresivním“ viděním světa. Ve Švédsku zakázali knihu Pipi Dlouhá punčocha v zemi Taka-Tuka, neboť se v ní hovořilo o černoších; teď jsou z nich Polynésané. Podobných absurdit přibývá – v Americe například začali strhávat sochy výrazných osobností jižanské historie, protože byli rasisti.

Šifra se obává, že změna v kanadské hymně není důsledná. Zůstává v ní totiž Bůh, který je mužského pohlaví, a chybí v ní Bohyně. A co je ještě horší, zůstalo v ní slovo vlastenci. To je v době budování nadnárodní totalitní společnosti, kde národy přestávají mít místo, hrubý cenzurní nedostatek. Situaci budeme nadále sledovat a o případných dalších změnách budeme informovat.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Milan Vidlák, časopis Šifra