Zpochybňovat bezpečnost mobilních telefonů, vysílačů signálů a podobných zařízení je takřka myšlenkovým zločinem, který se setká s nemalým odporem nejen zainteresovaných stran, jako jsou poskytovatelé telekomunikací, ale i ze strany spotřebitelů. A to nezávisle na tom, kolik nesouhlasných studií se podnikne.
Ačkoliv řada studií dochází k závěru, že telefony nepředstavují žádné zdravotní nebezpečí, ani blízkost k běžně instalovaným vysílačům (kromě vysílačů vyšší intenzity, které často stojí na kopcích mimo města a visí na nich varovná cedulka), přibývá i studií, jež tvrdí opak. Samozřejmě není moudré se hnát za každou studií jako za zákonitě pravdivým zdrojem informací, je ale navýsost bláhové studie ignorovat – a zejména ty nezávislé, které si zainteresované společnosti samy neplatí. Velký článek Šifry o mobilech a wi-fi s názvem Wi-Fi: Problém, který nevidíme si můžete přečíst zde.
Jedna z nejnovějších studií vznikla v Anglii z analýzy více než 79 000 zhoubných mozkových nádorů; přidala se do řady těch, které před nebezpečím telefonů varují. Publikoval ji deník Journal of Environmental and Public Health. Článek zprostředkoval náhled na radikální nárůst agresivních zhoubných mozkových nádorů v Anglii v době mezi lety 1995 a 2015 – takřka dvojnásobný počet případů. Zatímco v roce 1995 se zhoubného nádoru mozku dočkali 2,4 lidé ze 100 000, v roce 2015 to už bylo 5 lidí ze 100 000. Něco takového podle autorů studie nelze vysvětlit náhodou nebo zdokonalením techniky v rozpoznávání nádorů.
„Procentuální nárůst je podobný napříč všemi věkovými skupinami, což naznačuje obecně rozšířené environmentální nebo životosprávné faktory, které jsou za to zodpovědné,“ tvrdí ve své práci výzkumníci, kteří jako hlavního viníka vidí mobilní telefony. Další zdroje ozařování jako rentgen, lékařské scany a podobně se také ocitly na seznamu jako potenciální faktory, ale Alasdair Philips, hlavní autor studie a vzdělání elektroinženýr, prohlásil: „Zdá se, že telefony jsou přece jen hlavním důvodem.“
Není zřejmě náhoda, že právě v tomto časovém rozmezí (1995 až 2015) došlo k masovému rozšíření telefonů do široké populace. Tomuto závěru nasvědčuje i další výzkum, který se dočkal rozpočtu 25 milionů dolarů a testoval dopad telefonní radiace na myši a krysy. V kontaktu s telefony byly 9 hodin denně po dobu dvou let. Studii kupodivu financovala americká vláda, která však v jiných případech vychází vstříc své vlastní agentuře FCC (Federální komunikační komise), která namísto limitování už tak obrovského ozařování propaguje rozšiřování sítí s lepším a intenzivnějším pokrytím.
Tyto výzkumy však podnikly Národní toxikologický program (NTP) a National Institute of Environmental Health Sciences, které došky k závěru, že radiace z telefonů může způsobit rakovinu mozku u myší i krys. Přesněji řečeno vydaly několik prohlášení. Zaprvé jasný důkaz o tom, že vystavení radiace z telefonu vedla ke srdečním nádorům, a „nějaké důkazy“ o tom, že způsobila rakoviny mozku. National Institutes of Health (NIH) k tomu ještě dodal v prohlášení: „Výzkumníci si také zaznamenali nárůst nezvyklých variací kardiomyopatie nebo poškození srdeční tkáně u záření vystavených samičích i samčích krys. Výsledky také ukazují statisticky významný nárůst počtu krys a myší s nádory nalezenými v jiných orgánech, včetně mozku, prostaty, hypofýzy, nadledvinách, játrech i ve slinivce břišní.“
Navzdory těmto jasným závěrům ale prohlásili, že výsledky považují za nedostatečné a nejasné. Jako důvod uvedli nejistotu v to, jestli tyto nádory způsobilo přímo vystavení určité frekvenci radiace, a také poznamenali, že lidé běžně netráví tolik času v přímém kontaktu s telefonem. Zřejmě již minimálně deset let neopustili laboratoř…
Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.
Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.
Zdroje: https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2018/02/21/cellphone-radiation-linked-to-tumors.aspx https://www.mercola.com/downloads/bonus/cellphone-radiation-danger/report.aspx https://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2018/05/15/brain-tumors-cellphones.aspx