V nedávné době vědcům pořádně zamotaly hlavou anomální světelné frekvence u vzdálené hvězdné soustavy KIC 8462852. Někteří z nich věří, že to možná poukazuje na cizí vyspělou civilizaci. Teorie je taková, že se jedná o obrovské solární elektrárny.

Vedoucí této studie Tabetha Boyajian z Yaleské univrzity prohlásila, že se její skupina pokouší najít různá vysvětlení už od roku 2011, kdy se o nezvykle bizarních jevech u této hvězdy dozvěděla: „Nikdy v životě jsme nic takového neviděli.“ V současnosti je zaznamenáván až 22% pokles jasnosti, což nemůže být důsledek blízkého pohybu exoplanety. Obvyklým vysvětlením brání fakt, že se nejedná o novou hvězdu, což by jinak mohlo ukazovat pouze na hmotu, kterou gravitace nové hvězdy zatím nestihla absorbovat. Další teorií, již vědci zvažovali, byla možnost, že se jedná o dopad sražení dvou planet, ovšem od tohoto jevu se očekává vyzařování množství infračerveného záření, a to se neděje.

„Mimozemšťané by vždycky měli být až tou poslední možnou hypotézou, kterou zvažujete, ale tohle vypadalo jako něco, co byste očekávali, že postaví mimozemská rasa. Byl jsem fascinovaný tím, jak bláznivě to vypadalo,“ řekl Jason Wright, astronom z Penn State University, který hodlá již brzy publikovat závěry ze svých zjištění.

Tabetha Boyajian dále plánuje zainteresovat do celé záležitosti projekt NASA zvaný SETI, neboli Search for Extraterrestrial Intelligence (hledání mimozemské inteligence). Prolomí se konečně ledy?

Zdroj