Amerikou v těchto dnech zmítá skandál, který nemá obdoby. Vlivný producent nejznámější zpravodajské televize CNN John Bonifield byl natočen skrytou kamerou, kterak poodhaluje zákulisí vzniku zpráv na této televizi.

„I kdyby se Rusko pokoušelo ovlivnit volby, my se pokoušíme ovlivnit jejich. Naše CIA dělá stejná svinstva po celou dobu, zkoušíme manipulovat vlády v cizině,“ začíná John Bonifield zostra. Na otázku novináře z Project Veritas, který vede politický aktivista James O´Keefe, proč CNN stále hraje takzvanou ruskou kartu v případě prezidenta Donalda Trumpa, přičemž proti němu neexistuje jediný důkaz, Bonifield říká: „Je to kvůli sledovanosti.“ Liberální levičáci, kteří tvoří většinu diváků, by se na ně prý jinak nekoukali, a kdyby šla CNN stejně tvrdě jako do Trumpa například do Obamy, televizi by vypnuli.

K vytváření „fake news“ o Trumpovi pobízí novináře ze CNN nejvyšší šéfové. „Prezident Trump odstoupil od klimatické dohody a my jsme den a půl zpravodajsky pokrývali klimatickou dohodu. A výkonný ředitel CNN (Jeff Zucker) na našem interním setkání řekl, že odvádíme dobrou práci, ale že to už stačí a máme se zase vrátit k Rusku.“

Konkrétně co se týče Ruska Bonifield přiznává: „Většinou jsou to blbosti. Nemáme žádný důkaz. Pokud by nějaký byl, věděli bychom o tom. Mám pocit, že nic nemají, ale chtějí do toho vrtat. A také si myslím, že má prezident pravdu, když říká, že je to hon na čarodějnice.“

Aby toho nebylo málo, tři reportéři CNN byli nuceni ze CNN odejít za to, že zveřejnili vymyšlenou reportáž, která se pokoušela propojit prezidenta Donalda Trumpa s ruským investičním fondem. Reportáž CNN ze svého archivu již stáhla.

Pokud tedy vědomě lže „prestižní“ CNN, ze které například Česká televize přejímá zprávy až s nábožnou úctou (taky to podle toho vypadá), jak jsou na tom ostatní mainstreamová média? Stále více lidí již odpověď zná. Je ale dobré, když to občas přiznají sami aktéři této šarády, které se bůhvíproč říká žurnalismus. Johna Bonifielda lze asi označit jako „konspirátora“ či „ruského agenta“ jen těžko.

Možná i proto Česká televize, tuzemská továrna na fake news, a další mainstreamová média, jejichž je CNN vzorem, mlčí jako zařezaná. Na světě jsou přece důležitější věci… třeba že si prezident Trump „zaflirtoval“ s reportérkou, jak informovaly Novinky.cz.

Pokud se Vám naše práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího.

Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.

Zdroj: https://www.nytimes.com/aponline/2017/06/27/us/ap-us-tv-cnn-retraction-the-latest.html